Filmy dokumentalne/polityka

„Piano” (2014)

Uratowane przez studentkę konserwatorium pianino, które miało wzmocnić konstrukcję barykady na...

WIĘCEJ
„Piano” (2014)

Uratowane przez studentkę konserwatorium pianino, które miało wzmocnić konstrukcję barykady na ukraińskim Majdanie, stało się uczestnikiem i symbolem rewolucji.

Opis filmu
Instrument połączył losy bohaterów filmu, z których każdy stanął wobec innego wyboru, chcąc z godnością zając należne mu miejsce w dramatycznym konflikcie. Wkrótce pianino zjednoczyło też protestujących na Majdanie, którzy wspólnie nie bacząc mróz i śnieg w dzień i w nocy śpiewali hymn Ukrainy i poruszające pieśni ludowe. Instrument okazał się groźniejszy niż butelki z koktajlami Mołotowa... Władza nazwała grających „piano ekstremistami”.

Reżyseria i scenariusz:
Autorką filmu „Piano” jest Vita Drygas, litewska reżyserka, w której dorobku są jeszcze takie filmy jak m.in.: „Litwa będzie wolna” (2021) i „Nóż w wodzie” (2014).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Piano” wyprodukowano w 2014 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Piano” trwa 41 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Piano” zdobył m.in. Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi, wyróżnienia na Gdańsk Docsfilm Festiwal i Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz był nominowany do Orłów, nagrody Polskiej Akademii Filmowej, w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny.

Gdzie obejrzeć film „Piano”?
Cały film „Piano” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo