filmy fabularne/obyczajowe

„Perswazje” (2007)

Adaptacja ostatniej, wydanej już po śmierci autorki, powieści Jane Austen (1775–1817),...

WIĘCEJ
„Perswazje” (2007)

Adaptacja ostatniej, wydanej już po śmierci autorki, powieści Jane Austen (1775–1817), wnikliwej i krytycznej obserwatorki życia angielskiej klasy wyższej. Bohaterka Anna Elliot – w tej roli zdobywczyni Oscara Sally Hawkins – średnia córka baroneta, jako 19-latka zakochała się z wzajemnością w marynarzu, kapitanie Fredericku Wentworth. Uległa jednak perswazjom najbliższych i zerwała zaręczyny. Osiem lat później Anna ponownie spotyka kapitana i jej uczucia odżywają. Zaczyna zastanawiać się nad swoją niezależnością, buntuje się przeciwko konwenansom. Czy jednak nie jest już za późno, by odzyskać dawną miłość?

Opis filmu

Anne Eliot pochodzi z bardzo szanowanej arystokratycznej rodziny. W wieku 19 lat zakochuje się z wzajemnością w kapitanie Fredericku Wentworh. Niestety, pochodzi on z niższych sfer, więc rodzice Anne nie zgadzają się na ślub. Dziewczyna zrywa zaręczyny. Wiele lat później ponownie spotyka kapitana, a uczucia odżywają. Anne zaczyna zastanawiać się nad swoją niezależnością. Powoli narasta w niej bunt przeciw obowiązującym konwenansom.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Sally Hawkins („Kształt wody”, „Maudie”, „Blue Jasmine”) jako Anne Elliott

Rupert Penry-Jones („Wszystko gra”, „Piraci”, „Wirus”) jako Kapitan Wentworth

Alice Krige („Małgosia i Jaś”, „Thor: Mroczny świat”, „Silent Hill”) jako Lady Russell

Kto jeszcze zagrał w filmie „Perswazje”?

Julia Davis – jako Elizabeth Elliott
Anthony Head – jako Sir Walter Elliott
Marion Bailey – Pani Croft
Tobias Menzies – William Elliott
Michael Fenton Stevens – Pan Shepherd
Mary Stockley – Pani Clay
Peter Wight – Admirał Croft

Reżyseria

Adrian Shergold reżyser, znany z takich filmów, jak „Low Winter Sun”, czy „Pierrepoint: Ostatni kat”. Otrzymał dwa razy nominację do BAFTA dla Najlepszego reżysera telewizyjnego za „Perswazje” oraz „Low Winter Sun”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Perswazje” stworzył Simon Burke, scenarzysta, znany z filmów, takich jak: „Fortitude”, czy „Kontra”.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Perswazja” został wyprodukowany w Wielkiej Brytanii w 2007 roku. Film miał premierę 1 kwietnia 2007 roku w Wielkiej Brytanii.

Zdjęcia

Za zdjęcia do filmu był odpowiedzialny David Odd, operator, znany z takich produkcji, jak: „Nasz wspólny przyjaciel”, „Wielkie nadzieje”, „White Teeth”. Nagrodzony podczas Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za Najlepsze telewizyjne zdjęcia i światło do filmów, tj. „Wielkie nadzieje”, „Dirty Filthy Love”, czy „White Teeth”.

Tytuł angielski

„Persuasion”

Adaptacje

Adaptacja ostatniej, wydanej już po śmierci autorki, powieści Jane Austen (1775–1817), pt. „Perswazje”.

Czas trwania filmu

Film „Perswazja” trwa 90 minut.

Nagrody i nominacje


Film otrzymał nominację BAFTA dla Najlepszego reżysera telewizyjnego – Adriana Shergolda.


Gdzie obejrzeć film „Perswazje”?

Cały film „Perswazje” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo