Oglądaj do 31.08.2022 r.

Filmy dokumentalne/sztuka

„Perły socrealizmu” (2018)

Film dokumentalny przedstawiający historię emblematycznych budowli socrealizmu z perspektywy ludzi, którzy...

WIĘCEJ
„Perły socrealizmu” (2018)

Film dokumentalny przedstawiający historię emblematycznych budowli socrealizmu z perspektywy ludzi, którzy kiedyś byli z nimi powiązani: architektów, byłych i obecnych dyrektorów, a także zwykłych pracowników. Twórcy dokumentu przenoszą nas oni do miejsc, które tylko pozornie są historyczne, bo nadal czuć w nich wizje, dla których kiedyś zostały zbudowane.

Opis filmu:
Narodowy Pałac Kultury w Sofii, Moskiewski Uniwersytet Państwowy, Pałac Parlamentu w Bukareszcie, Pałac Serbii w Belgradzie, Pałac Republiki w Berlinie – to pięć emblematycznych budynków epoki socjalizmu, zbudowanych z odwagą i w niektórych przypadkach wręcz z odrobiną szaleństwa. Masywne kamienne konstrukcje, których fasady i wnętrza, konfiguracja pokoi i mebli, wystrój i funkcjonalność, miały na celu reprezentację konkretnego politycznego systemu i wartości, były świadkami historycznych zawirowań w Europie Wschodniej drugiej połowy XX wieku, a dziś symbolizują minioną epokę.

Teraz, gdy socjalizm się skończył, patrzymy na nie oczami turystów. Film przedstawia te szczególne budowle oczyma ludzi, którzy kiedyś byli z nimi powiązani: architektów, byłych i obecnych dyrektorów, a także zwykłych pracowników. Przenoszą nas oni do miejsc, które tylko pozornie są historyczne, bo nadal czuć w nich wizje, dla których kiedyś zostały zbudowane. To miejsca przesiąknięte nie tylko przeszłością, ale i przyszłością, która zmaterializowała się w inny sposób niż zakładano.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserami i autorami scenariusza filmu dokumentalnego są Georgi Bogdanov i Boris Missirkov.

Data premiery, kraj produkcji
Film dokumentalny „Perły socrealizmu” miał swoją premierę w 2018 roku. Dokument jest koprodukcją bułgarską, niemiecką i rumuńską.

Tytuł oryginalny
„Palace for the people”

Czas trwania filmu
Film „Perły socrealizmu” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Perły socrealizmu”?
Cały film „Perły socrealizmu” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo