filmy fabularne/dramaty

„Paterson” (2016)Jim Jarmusch – „Mystery Train”, „Tylko kochankowie przeżyją”, „Broken Flowers”, „Noc na ziemi”, „Ghost...

WIĘCEJ
„Paterson” (2016)Jim Jarmusch – „Mystery Train”, „Tylko kochankowie przeżyją”, „Broken Flowers”, „Noc na ziemi”, „Ghost Dog: Droga Samuraja” – opowiada o zwykłym życiu niezwykłego kierowcy. Krytycy byli zachwyceni tym filmem i pisali, że to kinowa medytacja zen i poemat o życiu codziennym. Tytułową rolę zagrał Adam Driver, aktor znany z serialu „Dziewczyny” i m.in. odtwórca Kylo Rena w „Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu mocy”.

Opis filmu

Paterson codziennie wstaje o szóstej, zjada śniadanie i wychodzi do pracy. Zanim odpali silnik autobusu, pisze wiersz. Po pracy wraca do Laury (Golshifteh Farahani), swojej ukochanej. Miłość jest paliwem dla poezji Patersona. I tak mija dzień za dniem. Rozmowy z ukochaną, poezja, praca, spacery z psem.
Przez film przewijają się teksty napisane specjalnie przez poetę i eseistę Rona Padgetta, piewcę codzienności i banału. To on napisał wiersz Petersona o pudełku zapałek.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Adam Driver („Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”, „Milczenie”, „J. Edgar”) jako Paterson

Golshifteh Farahani („Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”, „Exodus: Bogowie i królowie”, „W sieci kłamstw”) jako Laura

Barry Shabaka Henley („Terminal”, „Narodziny gwiazdy”, „Carrie”) jako Doc

Kto jeszcze zagrał w filmie „Paterson”?

Method Man – Method Man
Chasten Harmon – Marie
William Jackson Harper – Everett
Masatoshi Nagase – Japoński poeta
Rizwan Manji – Donny
Frank Harts – Luis

Reżyseria i scenariusz

Film fabularny „Paterson” został wyreżyserowany przez Jima Jarmuscha. Jim Jarmusch, jeden z najbardziej znanych reżyserów niezależnych. Stworzył także scenariusz do filmu. W 1982 roku stworzył swój pierwszy film pełnometrażowy „Nieustające wakacje”, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Później powstaje kolejny autorski projekt „Inaczej niż w raju”. To pełnometrażowa wersja dyplomowego filmu artysty, zrealizowanego na zakończenie studiów w Nowym Jorku. Obraz otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. W ciągu kolejnych lat powstają „Poza prawem” i „Mystery Train”, które zostały nominowane do Złotej Palmy.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Paterson” został wyprodukowany w Niemczech i Francji w 2016 roku. Film miał premierę w 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Paterson” powstały we współpracy z Frederickem Elmesem. Amerykański operator jest znany z filmów: „Blue Velvet”, „Dzikość serca”, „Noc na Ziemi”. Laureat nagrody Emmy.

Tytuł angielski

„Paterson”

Czas trwania filmu

Film „Paterson” trwa 113 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Paterson” otrzymał nagrodę specjalną (Psia Palma dla psa Nellie) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2016 roku. Dostał także nominację do Złotej Palmy za Najlepszy film. W 2017 roku otrzymał również nominację Dla najlepszego filmu zagranicznego podczas Włoskiej Akademii Filmowej.

Gdzie obejrzeć film „Paterson”?

Cały film „Paterson” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl

Wideo