serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Telewizyjna inscenizacja klasyki gatunku, zestawiona przez Leona Schillera i Jana Maklakiewicza z jasełkowych (biblijnych, ludowych,...

WIĘCEJ
Telewizyjna inscenizacja klasyki gatunku, zestawiona przez Leona Schillera i Jana Maklakiewicza z jasełkowych (biblijnych, ludowych, anonimowych) tekstów i śpiewów. W reżyserii Laco Adamika powstał spektakl wyjątkowy, wysmakowany plastycznie i formalnie, muzycznie doskonały.
„Pastorałka” Leona Schillera składa się z najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Sztuka nawiązuje do średniowiecznej tradycji misteryjnej, a także do zapominanych już form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Jest często określana mianem „cudu polskiego teatru”.


Jerzy Timoszewicz pisze w posłowiu do ostatnio opublikowanego reprintu wydania książkowego utworu z 1931 roku: „Schillerowska Pastorałka jak dawniej wędruje po scenach dramatycznych i lalkowych. Pełni swoją funkcję okolicznościowego przedstawienia bożonarodzeniowego (...). Zdarza się, że gubi wśród różnych konstrukcji i dekonstrukcji reżysersko-scenograficznych swój wdzięk i liryzm oraz – co niebagatelne – wyraz religijny. (...) Trwa jednak przecież na polskich scenach i zapewne nieprędko je porzuci. Nie darmo Czesław Miłosz nazwał Pastorałkę dziełem »równie sięgającym w rdzeń polszczyzny jak Pan Tadeusz«”.

W obsadzie spektaklu, zrealizowanego w 2007 roku, znaleźli się m.in.: Danuta Stenka i Magdalena Cielecka, Jan Peszek i Jerzy Zelnik, Agnieszka Grochowska i Michał Żebrowski, Zbigniew Zamachowski, Mariusz Bonaszewski

Autorzy: Leon Schiller i Jan Maklakiewicz Scenariusz TV i reżyseria: Laco Adamik
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski
Aranżacja i kompozycje: Antoni Łazarkiewicz
Scenografia: Andrzej Albin
Kostiumy: Teresa Łukaszczyk-Piorunek
Układ ruchu: Jarosław Staniek
Montaż: Jan Sieczkowski
Dźwięk: Ryszard Litwin, Marcin Ejsmund