serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Jadwiga Stańczakowa jest niewidoma. Mieszkanie z apodyktycznym, nadopiekuńczym ojcem uczyniło z niej osobę niesamodzielną. Spotkanie...

WIĘCEJ
Jadwiga Stańczakowa jest niewidoma. Mieszkanie z apodyktycznym, nadopiekuńczym ojcem uczyniło z niej osobę niesamodzielną. Spotkanie z Mironem Białoszewskim, człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem całkowicie odmienia jej życie.
Niezaradność Mirona w zwykłych, codziennych sprawach mobilizuje i usamodzielnia Jadwigę, która pełni rolę sekretarza Mirona. Nagrywa na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisuje je na maszynie. Poeta odwzajemnia się służąc radą przy pisanym przez nią dzienniku.
Nie tylko z powodów pragmatycznych są sobie potrzebni. Łącząca ich szczególna więź wypływa z głębszych potrzeb psychicznych dwóch osób o skomplikowanych życiorysach. Nie pozostaje ona bez wpływu również na twórczość Mirona.
Scenariusz filmu powstał w oparciu o książkę Jadwigi Stańczakowej „Dziennik we dwoje".Polska 2005, 105 min

Reżyseria: Andrzej Barański

Scenariusz: Andrzej Barański

Zdjęcia: Dariusz Kuc

Występują: Krystyna Janda, Andrzej Hudziak, Igor Przegrodzki, Krystyna Tkacz, Monika Obara, Arkadiusz Detmer, Elżbieta Kępińska, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Cynke, Maria Gładkowska

Wideo