filmy fabularne/biograficzne

Papusza (2013)
To oparta na faktach, dramatyczna historia romskiej poetki, kobiety świadomej swojego autorskiego głosu....

WIĘCEJ
Papusza (2013)
To oparta na faktach, dramatyczna historia romskiej poetki, kobiety świadomej swojego autorskiego głosu. Pierwszej tłumaczonej na polski i wydanej w oficjalnym obiegu – dzięki staraniom samego Juliana Tuwima.

Opis filmu:
Fabuła „Papuszy” charakteryzuje się wielowarstwową strukturą, nie ma prostej, linearnej akcji, jest wielkim splotem życiowych doświadczeń, różnych spostrzeżeń, emocji i zachowań. Branżowa prasa zwracała uwagę na stronę wizualną i muzyczną filmu: na wspaniałe zdjęcia, świetne aktorstwo oraz utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza, genialnie podkreślające nastrój i wydźwięk opowieści.
Film przedstawia wydarzenia rozgrywające się w ciągu kilkudziesięciu lat, ukazując kolejne etapy życia i twórczości romskiej poetki. Nigdy nie uczęszczała do szkoły, sama zadbała o to, by nauczyć się czytać i pisać. Odważyła się sprzeciwić tradycyjnej roli cygańskiej kobiety. I chociaż była samodzielna i wyzwolona, nie kwestionowała patriarchalnej władzy swego starszego o ponad dwadzieścia lat i niekochanego męża, harfiarza Dionizego Wajsa. W filmie jest on jedną z głównych postaci, podobnie jak znany tłumacz i pisarz Jerzy Ficowski, ukrywający się w taborze Wajsa przed bezpieką.
Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”, „Jeziorak”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „M jak miłość”, „Wszystko przed nami”) jako Bronisława Wajs, Papusza
Zbigniew Waleryś („Pianista”, „Kler”, „Wołyń”, „Republika dzieci”, „Korona królów”, „M jak miłość”) jako Dionizy Wajs, mąż Papuszy
Antoni Pawlicki („Z odzysku”, „Big Love”, „Kac Wawa”, „Echo serca”, „Komisarz Alex”, „Czas honoru”) jako Jerzy Ficowski
Artur Steranko („25 lat niewinności”, „Cicha noc”, „Rojst”, „Pakt”, „Planeta singli 3”) jako „porucznik” Czarnecki
Sebastian Wesołowski („We wsi gadają”) jako Tarzan, syn Papuszy

Kto jeszcze zagrał w filmie „Papusza”?
Patryk Dytłow – Tobar
Leokadia Brzezińska – Reca
Paloma MIrga – Bronisława Wajs, Papusza, w młodości
Karol Gierliński – Śero Rom
Andrzej Walden – Julian Tuwim
Roman Fiodorowicz – Ryko
Oktawia Jabczyńska – Perełka


Reżyseria i scenariusz:
Reżyserami i autorami scenariusz filmu „Papusza” są Joanna Kos-Krauze („Plac Zbawiciela”, „Ptaki śpiewają w Kigali”) i Krzysztof Krauze („Ptaki śpiewają w Kigali”, „Plac Zbawiciela”, „Mój Nikifor”, „Dług”, „Gry uliczne”, „Nowy Jork – czwarta rano”). Podstawą scenariusza filmu stała się rzeczywista historia przejmujących losów tytułowej bohaterki, poetki cygańskiej, piszącej w języku romskim. Była pierwszą romską autorką, która sama spisała swoje wiersze oraz pierwszą, której twórczość tłumaczono na język polski i wydano w oficjalnym obiegu. Do opublikowania jej wierszy doszło dzięki zaangażowaniu Jerzego Ficowskiego, który odkrył talent Papuszy, oraz dzięki staraniom Juliana Tuwima. Wydany w 1956 roku tomik „Pieśni Papuszy” przyniósł poetce rozgłos.


Data premiery, kraj produkcji:
Polski film „Papusza” miał premierę 15 listopada 2013 roku.

Zdjęcia:
Autorami zdjęć do filmu „Papusza” są Krzysztof Ptak („Ptaki śpiewają w Kigali”, „Sąsiady”, „Afonia i pszczoły”, „Dom zły”, „Jasminum”, „Mój Nikifor”, „Historia kina w Popielawach” i „Pornografia”) i Wojciech Staroń („Antyle Chopina”, „Wszystko dla mojej matki”, „Fryderyk”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Amnezja”, „Mur”, „Hel”, „Plac Zbawiciela”).

Czas trwania filmu:
Film „Papusza” trwa 126 minut.

Nagrody i nominacje:
Film został obsypany nagrodami. Karlove Vary (MFF) – Wyróżnienie Specjalne Jury; Gdynia – nagrody za drugoplanową rolę męską dla Zbigniewa Walerysia, charakteryzację oraz za muzykę dla Jana Kantego Pawluśkiewicza, Valladolid (MFF) – nagroda za reżyserię i za najlepszą rolę męską; 2014 MFF w Pune – nagroda dla najlepszego filmu; nagroda za reżyserię; Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategoriach: najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia dla Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia, najlepsza scenografia dla Anny Wunderlich, najlepsze kostiumy dla Barbary Sikorskiej-Bouffał.

Gdzie obejrzeć film „Papusza”?
Cały film „Papusza” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl

Wideo