serwisy tvp

Filmy dokumentalne/religia i wiara

Przez kilka lat, a zwłaszcza w ostatnich dniach 2005 roku byliśmy świadkami dramatycznego zmagania Jana...

WIĘCEJ
Przez kilka lat, a zwłaszcza w ostatnich dniach 2005 roku byliśmy świadkami dramatycznego zmagania Jana Pawła II z cierpieniem – człowieka, który nadal nie przestaje być dla nas i świata znakiem od Boga. Jan Paweł II to pierwszy papież w historii który płynął gondolą, trzymał misia koalę na rekach, czy nie protestował kiedy zakładano mu indiański pióropusz na głowę, ale także jest pierwszym Papieżem, który pokazał ogrom ludzkiej choroby i cierpienia. Jaki sens miała obecność schorowanego papieża w krzykliwej i merkantylnej rzeczywistości współczesnego świata? Aczkolwiek sam Papież uważał, że świat bez ludzi chorych – choć zabrzmi to może paradoksalnie - byłby światem uboższym o przeżycie ludzkiego współczucia, uboższym o doświadczenie nieegoistycznej, niekiedy wręcz „heroicznej miłości”.

Cierpienie przeraża. Trudno nam oglądać człowieka, który kilkanaście razy objechał cały świat, tryskał energią i witalnością, spotkał setki milionów ludzi, był niezwykle aktywny, a z wolna choroba kompletnie go unieruchomiła i zamknęła mu usta. Jak przemawiało i przemawia do nas to milczące cierpienie papieża?

Ważnym aspektem cierpienia Papieża był fakt w jaki sposób umarł Ojciec Święty. Nie chciał pójść do szpitala, ale odchodził wśród bliskich. Po prostu pogodził się ze śmiercią, nie uciekał przed nią. Znamienne, że często w naszych rodzinach starsi i chorzy umierają nie w domu, lecz na szpitalnym łóżku w samotności.
Materiał filmowy będzie przypomnieniem tych ostatnich chwil jakie spędziliśmy z Papieżem, tym schorowanym i tym cierpiącym.

Kraj pochodzenia, data produkcji: Polska, 2011
Czas trwania: 25 min.
Reżyseria: Piotr Kot

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy