Filmy dokumentalne/religia i wiara

„Papież cierpienia” (2011)

Film Piotra Kota ukazuje jeden ze szczególnych aspektów pontyfikatu Jana Pawła...

WIĘCEJ
„Papież cierpienia” (2011)

Film Piotra Kota ukazuje jeden ze szczególnych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II – cierpienie. Za sprawą szlachetnego znoszenia bólu i chorób ojciec święty pozostaje dla nas i świata znakiem od Boga.

Opis filmu:
Jan Paweł II to pierwszy papież w historii który płynął gondolą, trzymał misia koalę na rękach, czy nie protestował kiedy zakładano mu indiański pióropusz na głowę, ale także jest pierwszym Papieżem, który pokazał ogrom ludzkiej choroby i cierpienia. Jaki sens miała obecność schorowanego papieża w krzykliwej i merkantylnej rzeczywistości współczesnego świata? Aczkolwiek sam Papież uważał, że świat bez ludzi chorych – choć zabrzmi to może paradoksalnie - byłby światem uboższym o przeżycie ludzkiego współczucia, uboższym o doświadczenie nieegoistycznej, niekiedy wręcz „heroicznej miłości”.

Cierpienie przeraża. Trudno nam oglądać człowieka, który kilkanaście razy objechał cały świat, tryskał energią i witalnością, spotkał setki milionów ludzi, był niezwykle aktywny, a z wolna choroba kompletnie go unieruchomiła i zamknęła mu usta. Jak przemawiało i przemawia do nas to milczące cierpienie papieża?

Ważnym aspektem cierpienia Papieża był fakt w jaki sposób umarł Ojciec Święty. Nie chciał pójść do szpitala, ale odchodził wśród bliskich. Po prostu pogodził się ze śmiercią, nie uciekał przed nią. Znamienne, że często w naszych rodzinach starsi i chorzy umierają nie w domu, lecz na szpitalnym łóżku w samotności.

Materiał filmowy będzie przypomnieniem tych ostatnich chwil jakie spędziliśmy z Papieżem, tym schorowanym i tym cierpiącym.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą dokumentu „Papież cierpienia” jest Piotr Kot, który ma w swoim dorobku takie filmy jak „Jan Paweł II – syn tej ziemi”, „Gen miłosierdzia”, „Jezus w Afryce” i „Kalkuta Matki Teresy”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Papież cierpienia” miał swoją premierę w 2011 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu są Katarzyna Katarzyńska i Adam Jamróz.

Czas trwania filmu
Film „Papież cierpienia” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Papież cierpienia”?
Cały film „Papież cierpienia” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo