serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Dokumentalna opowieść o Henryku Chmielewskim, szerzej znanym jako Papcio Chmiel – wybitnej postaci polskiej sztuki,...

WIĘCEJ
Dokumentalna opowieść o Henryku Chmielewskim, szerzej znanym jako Papcio Chmiel – wybitnej postaci polskiej sztuki, legendarnym rysowniku. Na Chmielewskiego patrzymy oczami jego 11-letniego fana, chłopca prowadzącego swój program literacki na kanale YouTube – czytajo.pl. Marzeniem młodego entuzjasty literatury jest spotkanie z Papciem i przeprowadzenie z nim wywiadu na potrzeby swojego vloga.

W trakcie filmu śledzimy próby kontaktu Olafa z jego Mistrzem. Po drodze spotyka on znawców tematu: krytyków, publicystów, artystów. Uczestniczy w wydarzeniach specjalnych dla fanów, poznaje historię swojego bohatera, zarówno zawodową, jak i osobistą.

Oczywiście niejako drugą pierwszoplanową postacią jest sam Tytus, czyli uczłowieczona, a wręcz spersonifikowana małpa. Również genealogii tej postaci cały projekt jest poświęcony. W filmie duży nacisk położono także na przeżycia Henryka Chmielewskiego w trakcie Powstania Warszawskiego.

Bogaty w materiały archiwalne oraz efekty wizualne, obraz zrealizowano przy użyciu kilku technik rejestracyjnych: od klasycznej zdjęciowej po animowaną.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2020

Czas trwania: 50 min.

Reżyseria: Petro Aleksowski

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy