filmy fabularne/klasyka

Pan Wołodyjowski (1969)

Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, zrealizowana z wielkim...

WIĘCEJ
Pan Wołodyjowski (1969)

Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, zrealizowana z wielkim rozmachem i olbrzymim nakładem środków finansowych. Koszt produkcji „Pana Wołodyjowskiego” osiągnął zawrotną, jak na owe czasy, sumę 40 milionów złotych. W tytułowego bohatera filmu wcielił się Tadeusz Łomnicki. Aby solidnie przygotować się do roli „małego rycerza”, aktor pół roku trenował jazdę konną jazdy konno, a przez rok zgłębiał tajniki szermierki.

Opis filmu:

Nie mogąc sobie poradzić ze śmiercią ukochanej Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki), decyduje się wstąpić do zakonu. Za sprawą podstępu swojego przyjaciela Zagłoby (Mieczysław Pawlikowski) „mały rycerz” opuszcza klasztorne mury i wraca do wojska.

O niemal zapomnianym uczuciu miłości przypomina bohaterowi Krzysia (Barbara Brylska), wychowanica jego siostry. Kobieta wybiera ostatecznie Ketlinga (Jan Nowicki), a Wołodyjowski poślubia Basię (Magdalena Zawadzka).

Zazdrosny o żonę pułkownika Azja (Daniel Olbrychski), syn Tuhaj-Beja postanawia zdradzić Rzeczpospolitą.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Tadeusz Łomnicki („Potop”, „Człowiek z marmuru”, „…gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie”, „Bariera”) jako Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski
Magdalena Zawadzka („Noce i dnie”, „Na dobre i na złe”, „Ryś”) jako Barbara Jeziorkowska-Wołodyjowska
Mieczysław Pawlikowski („Nie lubię poniedziałku”, „Epilog norymberski”, „Skradziona kolekcja”, „Inspekcja pana Anatola”) jako Jan Onufry Zagłoba
Daniel Olbrychski („Potop”, „Polityka”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Sęp”) jako Azja Tuhaj-Bejowicz Mellechowicz

Kto jeszcze zagrał w filmie „Pan Wołodyjowski”?

Jan Nowicki jako Ketling-Hassling of Elgin
Barbara Brylska jako Krystyna „Krzysia” Drohojowska
Marek Perepeczko jako Adam Nowowiejski
Hanka Bielicka jako stolnikowa, siostra Wołodyjowskiego
Mariusz Dmochowski jako Jan Sobieski
Irena Karel jako Ewa Nowowiejska

Reżyseria

Reżyserem filmu „Pan Wołodyjowski” jest jeden z najwybitniejszych Polskich twórców – Jerzy Hoffman. Czterokrotny laureat Złotych Lwów wyreżyserował także pozostałe części Trylogii „Ogniem i mieczem” oraz „Potop”. W swoim dorobku artystycznym ma również takie filmy jak: „Znachor”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, „1920 Bitwa Warszawska”

Scenariusz

Za scenariusz obrazu „Pan Wołodyjowski” oraz jego wersji serialowej „Przygody Pana Michała” odpowiadają reżyser Jerzy Hoffman oraz lekarz, dramatopisarz, prozaik Jerzy Lutowski.

Data premiery i kraj produkcji

Uroczysta premiera filmu „Pan Wołodyjowski” odbyła się 28 marca 1969 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Realizacja filmu trwała prawie dwa lata i była ogólnonarodowym wydarzeniem. Towarzyszył jej rozgłos w prasie i innych środkach masowego przekazu. Po wejściu na ekrany film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i osiągnął rekordową frekwencję.

Zdjęcia


Autorem zdjęć do „Pana Wołodyjowskiego” jest Jerzy Lipman, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej. W czasie swojej kariery pracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem i Romanem Polańskim.

Adaptacje

„Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana powstał na podstawie książki Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Rozszerzona wersja „Przygody Pana Michała” została wydana w postaci serialu. Reżyser zrealizował również pozostałe części Trylogii; „Potop” i „Ogniem i mieczem”.

Czas trwania filmu

„Pan Wołodyjowski” trwa 142 minuty.

Nagrody i nominacje

„Pan Wołodyjowski” otrzymał Złotą Kaczkę za Najlepszy film polski. Magdalena Zawadzka została laureatką nagrody Złote Grono za najlepszą rolę kobiecą.

Gdzie obejrzeć film „Pan Wołodyjowski”?

Cały film online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl