serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Dokument opowiadający o tym jak działa nasza pamięć. Wspomnienia bezustannie nas kształtują. Pozwalają nam wzrastać...

WIĘCEJ
Dokument opowiadający o tym jak działa nasza pamięć. Wspomnienia bezustannie nas kształtują. Pozwalają nam wzrastać i dojrzewać w świetle wcześniejszych doświadczeń, przypominają kim jesteśmy. Lecz mają też swoją mroczną stronę – tak jak sny bywają zniekształconą wersją prawdziwych przeżyć.

Badania nad zmiennością pamięci zaczniemy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Dowiemy się jakie są fazy rozwoju pamięci w odniesieniu do naszego wieku, doświadczenia i środowiska w jakim żyjemy. Zatem skąd się biorą różne obrazy w pamięci? Rekonstruujemy je oglądając rodzinne albumy lub słuchając opowieści rodziców. Ostatnie odkrycia neurobiologiczne prezentują zaskakujące wyniki. Zobaczymy skąd biorą się fałszywe wspomnienia, zniekształcenia, modyfikacje, tzw. „deja vu”.

Nasza pamięć oszukuje nas każdego dnia. Fałszywe wspomnienia zdarzają się dosłownie wszystkim, gdyż tak funkcjonuje ludzki umysł, chyba najdoskonalsza maszyna, jaką stworzyła natura. Dopiero zaczynamy rozumieć mechanikę pamięci. Cały proces zaczyna się od tego, co widzimy, słyszymy lub czujemy. Informacje te trafiają do hipokampu, który stanowi rodzaj zasobnika. Dane ze świata zewnętrznego są przetwarzane, a potem przekazywane do różnych części mózgu, co utrudnia badania. Informacje przechowywane są w małych grupach połączonych neuronów. Jaką więc formę przyjmują nasze wspomnienia i gdzie są przechowywane? Takie pytania zadają sobie współcześni badacze.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Francja, 2016

Czas trwania: 53 min.

Reżyseria: Raphael Hitier

Tytuł oryginalny: Tricky Memory

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy