serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Jeden z najsłynniejszych filmów czeskiej szkoły filmowej. Ostatni czechosłowacki film Miloša Formana („Lot nad kukułczym...

WIĘCEJ
Jeden z najsłynniejszych filmów czeskiej szkoły filmowej. Ostatni czechosłowacki film Miloša Formana („Lot nad kukułczym gniazdem”, „Amadeusz”). To relacja z dorocznego Balu Strażaka, który odbywa się w małym miasteczku. Pomysł na scenariusz pojawił się, gdy Forman z ekipą, z którą kręcił inny film, przypadkiem trafił na taką imprezę.
W „Pali się, moja panno” podczas balu, wydanego na cześć odchodzącego na emeryturę komendanta strażaków, dochodzi do szeregu nieprzewidzianych zdarzeń, wychodzą na jaw animozje i konflikty. Konkurs piękności, zorganizowany podczas balu, zmienia się w łapankę, bo brak kandydatek. Jest dużo alkoholu i chęć do kłótni. Nagle nieopodal wybucha pożar… Film nie spodobał się czechosłowackim władzom i trafił na półkę. Zachwycili się jednak tym filmem francuscy reżyserzy Francois Truffaut i Claude Berri, wykupili prawa do filmu i pokazali go na festiwalu w Nowym Jorku. „Pali się, moja panno” dostało nominację do Oscara i stało się przepustką Miloša Formana do Ameryki.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Czechosłowacja, Włochy, 1967

Reżyseria: Miloš Forman

Czas trwania: 77 min.

Obsada:
Jan Vostrčil – przewodniczący komitetu
Josef Šebánek – członek komitetu
Josef Kolb – Josef
Jan Stöckl – Alojzy Vrana, emerytowany przewodniczący komitetu
Stanislav Ditrich – kelner
Milada Ježková – żona Josefa

Tytuł oryginalny: Hoří, má panenko!

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy