serwisy tvp

Oglądaj do 28.02.2021 r.

filmy fabularne/biograficzne

Nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego. ...

WIĘCEJ
Nagrodzony Złotym Lwem dla najlepszego polskiego filmu roku błyskotliwy debiut pełnometrażowy Jana P. Matuszyńskiego. Opowieść o 28 latach z życia rodziny słynnego malarza Zdzisława Beksińskiego. Role Zdzisława i Tomasza zagrali Andrzej Seweryn oraz Dawid Ogrodnik. W postać żony wybitnego malarza, Zofii Beksińskiej, wcieliła się Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra zagrał zaś marszanda, Piotra Dmochowskiego.
Film, do którego scenariusz napisał Robert Bolesto rozpoczyna się w 1977 r., gdy Tomek przeprowadził się do swojego mieszkania, na tym samym osiedlu, gdzie mieszkali jego rodzice. Kontakty rodzinne nadal są bardzo intensywne, rodzice martwią się stanem Tomka, który próbował sobie odebrać życie. Wydaje się, że kiedy po pewnym czasie Zbigniew podpisuje umowę z marszandem, a Tomek otrzymuje pracę w Polskim Radiu, sprawy zaczynają iść w dobrym kierunku.
Film został obsypany nagrodami. Wyróżnienia za główne role dostali na festiwalu w Gdyni Seweryn i Konieczna, w Cottbus doceniono rolę Dawida Ogrodnika. Matuszyński został laureatem prestiżowego „Paszportu” Polityki.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2016

Reżyseria: Jan P. Matuszyński

Czas trwania: 122 min.

Obsada:
Andrzej Seweryn – Zdzisław Beksiński
Dawid Ogrodnik – Tomasz Beksiński, syn Zdzisława
Aleksandra Konieczna – Zofia Beksińska, żona Zdzisława
Andrzej Chyra – Piotr Dmochowski, marszand Beksińskiego

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy