serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Nominowany do Oscara dokument Forasa Fayyada, to wstrząsający obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów, czyli tzw....

WIĘCEJ
Nominowany do Oscara dokument Forasa Fayyada, to wstrząsający obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta.

Towarzysząc ochotnikom i ratownikom: Khalidowi, Subhidowi i Mahmoudowi, zobaczymy jak wolontariusze jako pierwsi wchodzą do zniszczonych budynków, odkopują gruz w poszukiwaniu ciał i jakichkolwiek oznak życia. Białe Hełmy uratowały do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami. Sami narażają się na ogromne niebezpieczeństwo, mogąc zginąć w każdej chwili.

W tej poruszającej filmowej podroży po Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stali się prawdziwymi bohaterami tej masowej ludzkiej tragedii rozgrywającej się na oczach całego świata.

Film był nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy długometrażowy film dokumentalny”, otrzymał nagrodę na festiwalu w Sundance, nagrodę główną na festiwalu CPH: DOX 2017 w Kopenhadze oraz Grand Prix w Konkursie Głównym festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Dania, Syria, 2017

Reżyseria: Feras Fayyad

Czas trwania: 110 minut

Tytuł oryginalny: Last Men in Aleppo

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy