filmy fabularne/klasyka

„Osiem i pół” (1963)

Nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego i Grand Prix na MFF...

WIĘCEJ
„Osiem i pół” (1963)

Nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu obcojęzycznego i Grand Prix na MFF w Moskwie w 1963 r. arcydzieło Felliniego, uważane za jedno z najważniejszych w historii kina. „Osiem i pół” wymyka się tradycyjnym kryteriom oceny. Jego niesłychanie bogata i skomplikowana forma dopuszcza dziesiątki różnych interpretacji. Rozgrywając akcję na kilku planach, przenikających się nieustannie i warunkujących się wzajemnie (akcja „realna”, projekty scenariuszowe głównego bohatera – reżysera Guida, jego sny, wspomnienia i marzenia) Fellini snuje rozważania na temat psychologii tworzenia, bada psychikę artysty.

Opis filmu

Bohater filmu Guido, 45-letni reżyser filmowy przebywa w modnym uzdrowisku, usiłując napisać tam scenariusz swego kolejnego filmu. Przygotowania do realizacji trwają już w najlepsze, buduje się dekoracje, producent przedstawia kandydatów do głównych ról, a scenariusza nadal nie ma. Guido zupełnie nie ma pomysłów. Próbuje przeanalizować dotychczasowe życie, szuka źródeł swego zagubienia we wspomnieniach z dzieciństwa, w dawnych przeżyciach. Przywodzi na myśl kobiety, które kochał...

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Marcello Mastroianni („Rozwód po włosku”, „Wczoraj, dziś, jutro”, „Ginger i Fred”) jako Guido Anselmi

Anouk Aimee („Kobieta i mężczyzna”, „I żyli długo i szczęśliwie”, „Słodkie życie”) jako Luisa Anselmi

Claudia Cardinale („Włoch szuka żony”, „Claretta”, „Ostatni przystanek”) jako Claudia

Kto jeszcze zagrał w filmie „Osiem i pół”?

Sandra Milo – Carla
Rossella Falk – Rossella
Barbara Steele – Gloria Morin
Guido Alberti – Pace, producent
Madeleine Lebeau – Madeleine, francuska aktorka
Annibale Ninchi – Ojciec Guida

Reżyseria

Reżyserem filmu „Osiem i pół” jest Federico Fellini. Zainspirowany postaciami dziennikarzy z amerykańskich filmów, sam spróbował szczęścia jako redaktor. Z tekstów dziennikarskich przerzucił się na scenariusze, pierwszym była „Paisa”. Od tej pory Fellini był stale blisko powstających we Włoszech filmów i jako dwudziestokilkulatek zadebiutował jako reżyser.

Scenariusz

Scenariusz do filmu powstał we współpracy wybitnych reżyserów i scenarzystów. Laureat nagrody David di Donatello, Tullio Pinelli, który znany jest z filmów „Słodkie życie”, „La Strada”; Brunello Rond, który znany jest z filmów „Giulietta i duchy”, czy „Boccaccio '70”; Ennio Flaiano, znany z produkcji filmowych, jak: „Słodkie życie” i „Wałkonie”.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Osiem i pół” został wyprodukowany we Włoszech w 1963 roku. Film miała premierę 14 lutego 1963 roku we Włoszech.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Osiem i pół” powstały we współpracy z Gianni Di Venanzo. Operator jest znany z filmów, tj. „Noc”, czy „Zaćmienie”.

Tytuł oryginalny

„Federico Fellini. Otto e mezzo”.

Czas trwania filmu

Film „Osiem i pół” trwa 133 minuty.

Nagrody i nominacje

W 1964 film „Osiem i pół” otrzymał Oscara za najlepszy film nieangielskojęzyczny oraz najlepsze kostiumy. Federico Fellini został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy reżyser, a także najlepszy scenariusz oryginalny (Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli, Brunello Rondi) i najlepsza scenografia (Piero Gherardi). W tym samym roku otrzymał również nominację do BAFTA dla najlepszego filmu obcojęzycznego.

Gdzie obejrzeć film „Osiem i pół”?

Cały film „Osiem i pół” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo