serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Komediodramat. Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki środowiskowej, która...

WIĘCEJ
Komediodramat. Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki środowiskowej, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. Vlasta musi się nauczyć, że w ten sposób zmierza do samozniszczenia. Jej mąż, typowy facet z małego miasteczka, wyznaje zupełnie inną filozofię: skupia się na pracy w swoim warsztacie i popija śliwowicę. Z czasem okaże się jednak, że za fasadą twardziela i żartownisia skrywa się wrażliwy mężczyzna.
„Opieka domowa” to debiut reżyserski Slávka Horáka. W poszukiwaniu tematu Horák udał się do rodzinnego domu, bo chciał zrobić obraz o spokojnym, wiejskim życiu. Na miejscu zdał sobie sprawę, że jego matka, pielęgniarka domowa, jest doskonałym prototypem bohaterki filmowej. Film w przeważającej części nakręcono w domu rodzinnym Horáków, ich ogrodzie, warsztacie i winnicy, więc miejsca te dobrze oddają atmosferę tego regionu Czech. Cześć kostiumów z kolei to ubrania matki reżysera, a epizody zagrali naturszczycy z tamtych okolic. „Opiekę domową” nakręcono przy skromnym budżecie, a jednak w Czechach stał się on sukcesem komercyjnym i artystycznym. Dostał wiele międzynarodowych nagród. Doceniono m.in. odtwórczynię głównej roli, Alenę Mihulovą, która dostała Czeskiego lwa i nagrodę na MFF w Karlowych Warach.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Czechy, 2015

Reżyseria: Slávek Horák

Czas trwania: 92 min.

Obsada:

Alena Mihulová – Vlasta
Boleslav Polívka – Láda
Tatiana Vilhelmová' – Hanácková
Zuzana Krónerová – Miriam
Sara Venclovská – Marcela

Tytuł oryginalny: Domácí péče

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy