Filmy dokumentalne/religia i wiara

„Ojciec i Pasterz” (2020)

Wielowątkowa dokumentalna opowieść w reżyserii Piotra Górskiego o życiu i...

WIĘCEJ
„Ojciec i Pasterz” (2020)

Wielowątkowa dokumentalna opowieść w reżyserii Piotra Górskiego o życiu i posłudze duszpasterskiej Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. W dokumencie przybliżone zostały przełomowe chwile w życiu prymasa oraz jego nauczanie.

Opis filmu:
Podczas dwóch lat pracy nad filmem twórcy odwiedzili niemal wszystkie miejsca związane z życiem i pracą księdza kardynała, co zaowocowało zgromadzeniem ogromnego materiału: kilkudziesięciu godzin nagrań z dziesiątkami osób, które znały prymasa osobiście bądź z nim pracowały. To unikalne świadectwo czasów oraz ukazanie relacji z niezwykłą osobą.

W filmie zobaczymy wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć archiwalnych oraz fragmentów homilii. Celem produkcji jest przede wszystkim przybliżenie nauczania prymasa i uniwersalności głoszonych treści. Swoimi wspomnieniami podzielili się m.in. Anna Rastawicka, kard. Kazimierz Nycz, abp Józef Michalik, o. Leon Knabit, aktor Olgierd Łukasiewicz, historycy Paweł Skibiński, Jan Żaryn i Peter Raina.

W dokumencie opowiedziano także o przełomowych chwilach w życiu prymasa Wyszyńskiego, w tym o latach uwięzienia, kiedy to tworzył wielkie programy duszpasterskie, o obchodach milenijnych czy wyboru Karola Wojtyły na papieża. W filmie pokazano także codzienność kard. Wyszyńskiego. Widz dowie się więc m.in. jaki był na co dzień, jak wypoczywał i co lubił jeść. Autorzy współpracowali m.in. z archiwum na Jasnej Górze, Instytutem Prymasowskim oraz Archiwum Watykańskim.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Ojciec i Pasterz” jest Piotr Górski.

Scenariusz
Autorką scenariusza dokumentu jest Anna Rastawicka.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Ojciec i Pasterz” miał swoją premierę w 2020 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Grzegorz Liwiński.

Czas trwania filmu
Film „Ojciec i Pasterz” trwa 82 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Ojciec i Pasterz”?
Cały film „Ojciec i Pasterz” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo