serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Film dokumentalny na pograniczu faktu i fikcji. Pomysł powstał w trakcie wizyty reżysera na wyspie...

WIĘCEJ
Film dokumentalny na pograniczu faktu i fikcji. Pomysł powstał w trakcie wizyty reżysera na wyspie Lampedusa w maju 2013 roku, kiedy do Europy masowo zaczęli przybywać uchodźcy. Belgijski aktor Valentijn Dhaenens wciela się w postać nauczyciela, który przesłuchuje, prowadzi pogadankę, edukuje, zadaje trudne pytania grupie emigrantów. Odbywa się to w ośrodku asymilacyjnym dla uchodźców na Sycylii. To szereg rozmów mających na celu przedstawienie argumentów za i przeciw akceptacji napływu uchodźców do Europy.

Rozmowy między przedstawicielem Starego Kontynentu a imigrantami przedstawione w filmie odzwierciedlają kierunki współczesnej debaty publicznej dotyczącej powinności Europy wobec osób pukających do jej drzwi w nadziei na poprawę warunków życia.

Reżyser wprowadzając w przestrzeń kina dokumentalnego elementy tradycyjnie przynależne fabule, obnaża zaangażowaną społecznie sztukę i pyta, czy nie okazuje się często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów. Czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość?

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Holandia, 2016

Reżyseria: Guido Hendrikx

Czas trwania: 77 minut

Tytuł oryginalny: Stranger in Paradise

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy