serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Klasyka gatunku „gore”, kultowy horror, który nakręcił debiutujący w fabule George Romero. W film o...

WIĘCEJ
Klasyka gatunku „gore”, kultowy horror, który nakręcił debiutujący w fabule George Romero. W film o zombi, nazywany teraz arcydziełem, zainwestował pieniądze zarobione w branży reklamowej. Dziesięć lat później za półtora miliona dolarów Romero nakręcił kontynuację „Nocy…” pt. „Świt żywych trupów” (Dawn of the Dead). Film okazał się megahitem i zarobił 55 milionów dolarów. Reżyser stał się niekwestionowanym królem gatunku. Jego debiut doczekał się licznych kontynuacji.

Gdy „Noc żywych trupów” weszła na ekrany kin w październiku 1968 r., wywołała szok. Romero zrobił horror „na poważnie”, bez śladu humoru czy romantyzmu. Prosta forma filmu potęguje u widza przerażenie. Jest tu atmosfera rosnącego zagrożenia, opresji, końca świata. Ponieważ premiera filmu miała miejsce w 1968 r., gdy toczyły się studenckie rewolty, a USA prowadziły wojnę w Wietnamie, odczytano także jego polityczne przesłanie.

W 1999 r. Biblioteka Kongresu USA włączyła film Romero do Narodowego Rejestru Filmowego, którym znajdują się największe arcydzieła kinematografii. Filmy o „żywych trupach” stały się przedmiotem analiz naukowych. Wskazywano, że zombies byli nie tylko kanibalami, ale odzwierciedlali różne patologie społeczne, takie jak konformizm, rasizm, subkultura centrów handlowych, a nawet militaryzm i różnice klasowe.

Miała być to spokojna wycieczka w rodzinne strony. Barbara i Johnny nie wiedzieli jednak, że w chwili, gdy zdecydowali się odwiedzić grób rodziców, Amerykę lat sześćdziesiątych opanowały zombi. Aby przeżyć kolejny dzień musiały znaleźć świeże, ludzkie mięso. Dla Johnny'ego, powalonego na ziemię przez pierwszego żywego trupa, wycieczka skończyła się równie szybko, jak się zaczęła. Barbara znalazła schronienie w opuszczonym domu, do którego wkrótce dotarli przypadkowi ludzie szukając bezpiecznego miejsca na przeczekanie nocy. Ludzie nie byli jednak jedynymi gośćmi…

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 1968

Czas trwania: 96 minut

Reżyseria: George A. Romero

Obsada:
Judith O'Dea – Barbara
Judith Ridley – Judy
Marilyn Eastman – Helen Cooper
Kyra Schon – Karen Cooper

Tytuł oryginalny: The Night of the Living Dead

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy