seriale/kostiumowe

Nędznicy (2018)

Adaptacja słynnego dzieła Victora Hugo, której gwiazdami są Dominic West („Chicago”, „300”, „John Carter”),...

WIĘCEJ
Nędznicy (2018)

Adaptacja słynnego dzieła Victora Hugo, której gwiazdami są Dominic West („Chicago”, „300”, „John Carter”), David Oyelowo („Geneza planety małp”, „Kamerdyner”) i Lily Collins („Ksiądz”). Sześcioodcinkowy serial powstał dla stacji BBC. Premiera telewizyjna odbyła się pod koniec 2018 roku.

„Nędznicy” to rozgrywająca się we Francji czasów społecznego niepokoju historia Jeana Valjeana – byłego skazańca, który nie może uciec przed zmorami przeszłości. Jego nemezis to Javert, złowrogi oficer policji i były strażnik więzienny, który stawia sobie za cel doprowadzenie Valjeana przed wymiar sprawiedliwości.

Z kolei Fantyna, kobieta z klasy pracującej porzucona przez bogatego kochanka, musi uciekać się do coraz bardziej desperackich środków, by wyżywić swoją córeczkę.

Losy bohaterów się przecinają i Jean Valjean rozpoczyna drogę ku samoakceptacji, odkupieniu i miłości, podczas gdy na ulicach Paryża wybucha rewolucja.

W rolach głównych występują:
Lily Collins („Ksiądz”) – Fantine
Dominic West („Chicago”, „300”, „John Carter”) – Jean Valjean
David Oyelowo („Geneza planety małp”, „Kamerdyner”)– Inspektor Javert

Kto jeszcze zagrał w serialu „Nędznicy”?
Adeel Akhtar – Pan Thénardier
Emma Fielding – Nicolette
Olivia Colman – Pani Thénardier
David Bradley – Gillenormand
Joseph Quinn – Enjolras

Reżyseria
Reżyserem filmu jest Tom Shankland („Reguła: WΔZ”, „The Children”). W 2015 roku miał nominację do nagrody Emmy za serial „Zaginiony”.

Scenariusz
Scenariusz tworzył Andrew Davies, walijski pisarz, scenarzysta i reżyser, znany z przenoszenia na ekran dzieł światowej literatury, takich jak „Rozważna i romantyczna”, „Duma i uprzedzenie”, „Emma”.

Data premiery, kraj produkcji
Brytyjski serial „Nędznicy” miał telewizyjną premierę 30 grudnia 2018 w telewizji BBC. W lutym pokazano go w Kanadzie.

Zdjęcia
Za zdjęcia odpowiada duński operator Stephan Pehrsson, znany z takich produkcji, jak „Czarne lustro”, „Luther”, „Doktor Who”.

Tytuł oryginalny
Les Misérables

Serial jest adaptacją pięcioczęściowej powieści Wiktora Hugo, napisanej w czasie, gdy Hugo przebywał na wygnaniu na wyspie Guernse. Opublikowana została w roku 1862. Wtedy też ukazało się pierwsze wydanie polskie.

„Nędznicy” składają się z sześciu odcinków, trwających ok. 50 minut.

Serial „Nędznicy” dostępny jest w TVP VOD.