filmy fabularne/dramaty

„Nazywam się Cukinia” (2016)
Świetna animacja i bardzo dobry, przejmujący film, miejscami dramatyczny....

WIĘCEJ
„Nazywam się Cukinia” (2016)
Świetna animacja i bardzo dobry, przejmujący film, miejscami dramatyczny. Claude Barras porusza tu trudne tematy. Robi to w urzekającej plastyczne formie, z dużą delikatnością. Film zachwycił widzów i krytyków. Dostał m.in. nominacje do Złotych Globów i Oscarów, dwa francuskie Cezary – dla najlepszej animacji i za scenariusz adaptowany oraz Europejską Nagrodę Filmową.

Opis filmu
Film opowiada historię dziewięcioletniego Ikara, którego wszyscy nazywają Cukinią. Chłopiec pochodzi z patologicznej rodziny. Wychowuje go matka alkoholiczka, która całymi dniami pije piwo i ogląda telewizję. Ojciec dawno porzucił rodzinę. Matka często bije Cukinię. Pewnego dnia pijana kobieta spada ze schodów i się zabija. Chłopiec trafia do domu dziecka, gdzie są jego rówieśnicy, którzy tak samo jak on doświadczyli okrucieństwa dorosłych. To dzieci narkomanów, ofiary molestowania, świadkowie morderstw i samobójstw. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

Reżyseria
Reżyserem filmy „Nazywam się Cukinia” jest Claude Barras. Reżyser jest znany z filmów: „Banquise”, „Kraina głów”. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej.

Scenariusz
Scenariusz do filmu powstał dzięki współpracy czterech scenarzystów. Morgan Navarro („Młody renifer Alex”), Céline Sciamma, która jest laureatką Palmy Queer oraz Złotej Palmy za film „Portret kobiety w ogniu”, Germano Zullo i Claude Barras.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Nazywam się Cukinia” został wyprodukowany we Francji i w Szwajcarii. Film miał premierę w 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu „Nazywam się Cukinia” stworzył David Toutevoix. Operator znany jest z filmu „Kraina głów”.

Tytuł oryginalny
„Ma Vie de Courgette”.

Czas trwania filmu
Film „Nazywam się Cukinia” trwa 66 miut.

Nagrody i nominacje
Film „Nazywam się Cukinia” otrzymał wiele nominacji i nagród, m.in.:
Oscary 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego,
Złote Globy 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu animowanego,
Cezary 2017: najlepszy film animowany,
Satelity 2017: najlepszy film animowany,
Europejskie Nagrody Filmowe 2016: najlepszy film animowany,
MFF w San Sebastian 2016: Nagroda Publiczności.

Gdzie obejrzeć film „Nazywam się Cukinia”?
Cały film „Nazywam się Cukinia” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.

Wideo