Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Nasza klątwa” (2013)

Nominowany do Oscara polski film dokumentalny. Intymna, osobista...

WIĘCEJ
„Nasza klątwa” (2013)

Nominowany do Oscara polski film dokumentalny. Intymna, osobista opowieść reżysera Tomasza Śliwińskiego, który razem z żoną, Magdą Hueckel, musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą, która dotknęła ich synka. To Klątwą Ondyny, czyli Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS. Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W filmie Śliwiński pokazuje, jak wyglądał proces oswajania lęku związanego z chorobą dziecka.

Opis filmu:
Reżyser ustawił kamerę w swoim domu. Pokazał, jak wyglądał proces oswajania się z chorobą małego Leo i nieustającym strachem o jego życie. „Nasza klątwa” opowiada również o radościach codzienności, które mają tym większą wartość, im większy lęk im towarzyszy. Film Śliwińskiego to nie tylko dziennik wspólnie przeżywanej przez rodziców choroby dziecka, ale też opowieść o dojrzewaniu do zmian.
„Dzięki temu filmowi razem z żoną przede wszystkim zobaczyliśmy, jak my się strasznie zmieniliśmy. Ta historia już nie jest tylko naszą historią, ale ma dużo bardziej uniwersalny wymiar. I dlatego postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem z innymi. Może komuś da siłę do radzenia sobie z podobnymi problemami” – powiedział reżyser w jednym z wywiadów.


Reżyseria i scenariusz:


Reżyserem i scenarzystą filmu „Nasza klątwa” jest Tomasz Śliwiński („Ondyna”).

Zdjęcia
Autorami zdjęć do filmu pt. „Nasza klątwa” są Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel.

Data premiery i kraj produkcji:
Polski film „Nasza klątwa” miał swoją premierę w 2013 roku.

Nagrody:
Film dokumentalny „Nasza klątwa” zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. na festiwalach w Monterrey, Sapporo, Londynie. Był też nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Czas trwania filmu:
„Nasza klątwa” trwa 27 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Nasza klątwa”?

Cały film „Nasza klątwa” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo