serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia


Swoistym przewodnikiem ogrywany na wiele sposobów monumentalny album wydany w roku 1933 przez majora...

WIĘCEJ

Swoistym przewodnikiem ogrywany na wiele sposobów monumentalny album wydany w roku 1933 przez majora M. Romeykę pt. „Ku czci poległych lotników”. Jest to wyjątkowej jakości, także edytorskiej, praca dedykowana początkom wojsk lotnictwa polskiego, a jednocześnie księga pamięci lotników poległych w pierwszych latach niepodległości. Co więcej, księga ta powstała niejako jako podsumowanie starań o budowę Pomnika Lotnika w Warszawie. Łączy się zatem z konkretnym miejscem i czasem.

Film będzie wędrówką w czasie i przestrzeni po miejscach, gdzie w pierwszych trzech miesiącach polskiej niepodległości ogromnym wysiłkiem garstki ludzi stworzono podstawy samodzielnego i w miarę nowoczesnego rodzaju broni. W całej opowieści oprzemy się o odniesienia do miejsc i ludzi na szlaku kluczowych zdarzeń tego procesu historycznego.

Odwiedzimy zatem lotnisko Rakowice, gdzie równocześnie zrealizowane zostaną zdjęcia do wszystkich pozostałych części, których realizacja konieczna jest w oparciu o zasobu Muzeum Lotnictwa Polskiego. Realizacja uwzględni też takie miejsca, jak Hureczko pod Przemyślem, Lewandówka we Lwowie, Pole Mokotowskie w Warszawie. Puenta opowieści zostanie zrealizowana w Poznaniu, zarówno w Muzeum Czynu Powstańczego jak i na Lotnisku Ławica. Taki obraz ma nie tylko układ chronologiczny, ale i logiczny.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2018

Czas trwania: 48 minut

Reżyseria: Grzegorz Styła

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy