filmy fabularne/obyczajowe

„Najgorszy człowiek na świecie” (2021)
Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film...

WIĘCEJ
„Najgorszy człowiek na świecie” (2021)
Nominowana do Oscara w dwóch kategoriach (Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Scenariusz Oryginalny) figlarna, zabawna i nieprzewidywalna historia miłosna. Opowieść o Julie, która u progu trzydziestych urodzin stara się poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe, to jeden z najlepszych filmów roku w zestawieniach takich redakcji jak Vanity Fair, Time, IndieWire, Variety, The Guardian oraz Sight and Sound. Prawdziwym olśnieniem sezonu jest gwiazda filmu Joachima Triera – Renate Reinsve, która za swoją rolę otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do Satellite Awards i Europejskiej Nagrody Filmowej.

Opis filmu

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też mnóstwo życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.


Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Renate Reinsve („Oslo, 31 sierpnia”, „Sanatorium strachu”, „Witajcie w Norwegii”) jako Julie
Anders Danielsen Lie („Obsesja”, „Wyspa Bergmana”, „Nobel”) jako Aksel

Kto jeszcze zagrał w filmie „Najgorszy człowiek na świecie”?

Herbert Nordrum – Eivind
Hans Olav Brenner – Ole Magnus
Helene Bjørneby – Karianne
Vidar Sandem – Per Harald
Maria Grazia Di Meo – Sunniva

Reżyseria

Reżyserem filmu „Najgorszy człowiek na świecie” Joachim Trier. Jego pełnometrażowy debiut „Reprise. Od początku raz jeszcze...” zdobył kilka międzynarodowych nagród, w tym za Najlepszą Reżyserię na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W 2007 roku, trafił na listę 10 obiecujących reżyserów wg magazynu "Variety". Nakręcił też „Oslo, 31 sierpnia” i „Głośniej od bomb”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Najgorszy człowiek na świecie” stworzyli Joachim Trier oraz Eskil Vogt („Oslo, 31 sierpnia”, „Głośniej od bomb”, „Niewiniątka”)

Data premiery i kraj produkcji
Norweski film fabularny „Najgorszy człowiek na świecie” miał premierę 9 lipca 2021 r.

Tytuł oryginalny
„Verdens verste menneske”

Czas trwania filmu
Film „Najgorszy człowiek na świecie” trwa 128 minut.

Gdzie obejrzeć film „Najgorszy człowiek na świecie”?
Cały film „Najgorszy człowiek na świecie” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl