filmy fabularne/dramaty

„Nadzieja” (2019)

Dramat i norweski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Produkcja oparta na...

WIĘCEJ
„Nadzieja” (2019)

Dramat i norweski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Produkcja oparta na przejmującej historii duńskiej reżyserki. To uniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacji aktorskimi Andrei Braein Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów Stellana Skarsgarda. „Nadzieja” to subtelna i wzruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości.

Opis filmu

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia?

Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych. Ich małżeństwo przetrwało głównie ze względu na dzieci. Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu.

Film duńskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach. Koncentrując się na parze głównych bohaterów, Sødahl tworzy subtelną i wyważoną opowieść o życiowych priorytetach, odpowiedzialności za drugą osobę oraz bliskości.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Andrea Bræin Hovig („Układ”, „Zakazana miłość”, „Disco”) jako, Anja
Stellan Skarsgård („Buntownik z wyboru”, „Czarnobyl”, „Egzorcysta: Początek”) jako, Thomas
Dina Enoksen Elvehaug jako, Ada

Kto jeszcze zagrał w filmie „Nadzieja”?

Eirik Hallert – Henrik
Steinar Klouman Hallert – Simon
Johannes Joner – Frans

Reżyseria

Reżyserem filmu „Nadzieja” jest Maria Sødahl, która także napisała do filmu scenariusz. Ukończyła Duńską Szkołę Filmową w 1993 roku. W 1995 roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie filmowym, którego efektem był film „Love&Hate – European Stories”. W jego ramach Sødahl nakręciła dwudziestominutową etiudę „Sara”, za którą otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Clermond-Ferrand. W 2000 roku wzięła udział w kolejnym zbiorowym przedsięwzięciu „De 7 dødssyndene”, obrazującym siedem grzechów głównych. Jej zadaniem było zinterpretowanie „gniewu”. Pełnometrażowy debiut to rok 2010 i film „Limbo”, uhonorowany pięcioma nagrodami Amanda na Norweskim Festiwalu Filmowym w Haugesund. Sødahl uznana została też za najlepszą reżyserkę na festiwalu w Montrealu w 2010 roku.

Zdjęcia

Manuel Alberto Claro to operator, znany z takich filmow, jak: „Melancholia”, „Nimfomanka - Część I”, „Nimfomanka - Część II”. Luareat nagrody Europejska Nagroda Filmowa.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Nadzieja” miał swoją premierę 7 września 2019 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w Kanadzie. Film został wyprodukowany w 2019 roku w Norwegii.

Tytuł oryginalny Håp

Czas trwania filmu

Film „Nadzieja” trwa 126 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Nadzieja” w 2021 roku dostał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Otrzymał także nominacje: najlepsza reżyseria (Maria Sødahl), najlepsza aktorka (Andrea Bræin Hovig) w 2020 roku podczas Europejskich Nagród Filmowych. W 2020 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie film został uhonorowany nagrodą Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego.

W 2020 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Trondheim zostały przyznane nagrody dla: najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Andrea Bræin Hovig) oraz najlepszej aktorki drugoplanowej (Gjertrud L. Jynge), nagroda za najlepsze kostiumy, nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia.

Gdzie obejrzeć film „Nadzieja”?

Cały film „Nadzieja” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.

Wideo