serwisy tvp

Oglądaj do 14.10.2020 r.

seriale/kostiumowe

Kontynuacja przebojowego serialu z lat siedemdziesiątych. Akcja toczy się w Londynie, w wiktoriańskiej posiadłości Eaton...

WIĘCEJ
Kontynuacja przebojowego serialu z lat siedemdziesiątych. Akcja toczy się w Londynie, w wiktoriańskiej posiadłości Eaton Palace 165. Postacią, która łączy oba seriale, jest szefowa służby Rose Buck, która pracowała u starych właścicieli domu.
Akcja oryginału skończyła się w 1930 r. Rodzina Bellamy, do której należał dom, straciła majątek na giełdzie, gdy w 1929 r. wybuchł wielki kryzys. Posiadłość popadła w ruinę.
Nowa seria rozpoczyna się sześć lat później, a kończy we wrześniu 1939 r., gdy wybucha II wojna światowa. Eaton Palace kupuje dyplomata sir Hallam Holland. On i jego ekscentryczna żona, lady Agnes, postanawiają przywrócić rezydencji dawny blask. Hollandowie proszą Rose Buck, by wybrała i przeszkoliła zespół nowych służących.
Lady Agnes zagrała Keeley Hawes, znana m.in. z seriali „Rodzina Durrellów”, „Bodyguard” i „Zaginiony”, a w sir Hallama wcielił się Ed Stoppard I – „Templariusze”, „Młodość”, „The Frankenstein Chronicles”.
Serial opowiada o życiu codziennym mieszkańców Eaton Palace. Państwo i służba lubią się, ale pilnują obsesyjnie klasowego porządku. Nie ma mowy o zażyłości, choć czasem ktoś przekracza normy. Pojawiają się też napięcia.
Scenariusz obfituje w historyczne i obyczajowe smaczki. Na jaw wychodzą rodzinne tajemnice i skandale. Opowieść o mieszkańcach rezydencji rozgrywa się na tle przemian obyczajowych, ekonomicznych i politycznych w Wielkiej Brytanii pod rządami nowego króla. Serial był wielokrotnie nominowany do nagród Emmy.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Wielka Brytania, 2010

Reżyseria: Euros Lyn, Saul Metzstein, Marc Jobst, Anthony Byrne, Anthony Byrne

Czas trwania: dwie serie – trzy- i sześcioodcinkowa

Obsada:
Ed Stoppard – Sir Hallam Holland
Keeley Hawes – Lady Agnes Holland
Eileen Atkins – Maud, Lady Holland
Jean Marsh – Rose Buck
Anne Reid –Clarice Thackeray
Adrian Scarborough – Warwick Pritchard

Claire Foy – Lady Persie

Tytuł oryginalny: Upstairs Downstairs

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy