filmy fabularne/dramaty

„Na plaży Chesil” (2017)

Nominowana do Oscara Saoirse Ronan („Lady Bird”) i Billy...

WIĘCEJ
„Na plaży Chesil” (2017)

Nominowana do Oscara Saoirse Ronan („Lady Bird”) i Billy Howle („Dunkierka”) w zmysłowym romansie na podstawie powieści Iana McEwana, autora słynnej „Pokuty”. Pełnometrażowy debiut uznanego reżysera teatralnego Dominika Cooke’a z zachwycającymi zdjęciami wybitnego brytyjskiego operatora Seana Bobbitta.

Opis filmu

Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence i Edward pochodzą z zupełnie różnych światów. Ona jest córką biznesmena i utalentowaną skrzypaczką, on studentem historii, skorym do nagłych wybuchów gniewu. On żyje w stanie podniecenia, nie mogąc doczekać się rozkoszy pierwszej nocy. Ona jest pełna obaw, a myśl o małżeńskim rytuale wzbudza w niej na przemian odrazę i lęk. Ich Wspólna przyszłość zależy od jednej nocy, po której nic już nie będzie takie samo.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Saoirse Ronan („Lady Bird”, „Nostalgia anioła”, „Pokuta”) jako Florence Ponting

Billy Howle („Dunkierka”, „Król wyjęty spod prawa”, „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie ”) jako Edward Mayhew

Emily Watson („Przełamując fale”, „Synekdocha, Nowy Jork”, „Czarnobyl”) jako Violet Ponting

Kto jeszcze zagrał w filmie „Na plaży Chesil”?

Anne-Marie Duff – Marjorie Mayhew

Adrian Scarborough – Lionel Mayhew

Samuel West – Geoffrey Ponting

Bebe Cave – Ruth Ponting

Jonjo O'Neill – Phil

Reżyseria

Reżyserem filmu „Na plaży Chesil” jest Dominic Cooke. Reżyser jest znany z filmów, tj.: „The Hollow Crown”, czy „Gra szpiegów”.

Scenariusz

Scenariusz do filmu „Na plaży Chesil” został stworzony przez Ian McEwan. Brytyjski pisarz i scenarzysta. Jego debiutem literackim był zbiór opowiadań „First Love, Last Rites” (pol. „Pierwsza miłość, ostatnie posługi”) z 1975 roku, za który otrzymał nagrodę Somerseta Maughama. W 1978 roku wydał kolejny zbiór opowiadań „In Between the Sheets” (pol. „W pościeli”) oraz pierwszą powieść „The Cement Garden” (pol. „Betonowy ogród”), która w 1993 roku doczekała się filmowej adaptacji pod tytułem „Cementowy ogród”.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Na plaży Chesil” został wyprodukowany w 2017 roku w Wielkiej Brytanii. Film miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w Kanadzie.

Zdjęcia

Film fabularny „Na plaży Chesil” jest Sean Bobbitt . Amerykański operator jest znany z filmów, tj.: „Zniewolony. 12 Years a Slave”, „Wstyd”, „Głód”. Laureat nagrody Independent Spirit.


Tytuł angielski

„On Chesil Beach”.

Adaptacje

Scenariusz filmu fabularnego „Na plaży Chesil” został stworzony na podstawie powieści Iana McEwana, autora słynnej „Pokuty”.

Czas trwania filmu

Film „Na plaży Chesil” trwa 110 minut.

Nagrody i nominacje

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto 2017 roku film otrzymał nominację do Nagrody Festiwalowej w sekcji „Prezentacje Specjalne” („Special Presentations”).

Gdzie obejrzeć film „Na plaży Chesil”?

Cały film „Na plaży Chesil” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.