serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Film opowiada o jednej z najmroczniejszych akcji niemieckiego ludobójstwa na Polakach w czasie okupacji Polski,...

WIĘCEJ
Film opowiada o jednej z najmroczniejszych akcji niemieckiego ludobójstwa na Polakach w czasie okupacji Polski, a także przybliża bestialstwo obu totalitarnych okupantów, jakie dotknęło wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

W sierpniu i wrześniu 1941, okupujący Polskę Niemcy, dokonali masowych mordów podstępnie aresztowanych przedstawicieli inteligencji polskiej Stanisławowa. Wcześniej okupujący te ziemie Sowieci, nie tylko przeprowadzali aresztowania i wywózki Polaków na Wschód, ale też zamordowali setki Polek i Polaków, często nieludzko ich torturując, w więzieniach Lwowa i Stanisławowa.

Akcją mordów w Czarnym Lesie, będącej częścią niemieckiego planu Intelligenzaktion – całkowitej zagłady wszystkich polskich elit, kierował SS Hauptstumpfüher Hans Krüger, ten sam, który zorganizował wcześniej mord profesorów we Lwowie.

Film Mroki Czarnego Lasu przybliża historię Stanisławowa, Grodu Rewery, zwanego kiedyś również Trzecim Grodem Rzeczpospolitej, rekonstruuje kalendarz zbrodniczych działań Niemców 1941 roku. Narracja filmu, oprócz bogatych i niejednokrotnie unikalnych materiałów źródłowych oraz przy pomocy Grupy Rekonstrukcyjnej Gregor, prowadzona jest poprzez relacje dwóch, naocznych świadków i uczestników tamtych wydarzeń: prof. Jerzego Hickiewicza, którego ojciec został w Czarnym Lesie rozstrzelany oraz Marii Popiel-Sumary, która straciła zarówno ojca jak i brata. Witalij Czaszczin z Iwano-Frankiwska, wprowadza widzów w kulisy odnalezienia miejsc egzekucji oraz historię ponad 16-to letnich wysiłków miejscowych mieszkańców, członków założonego przez niego i żonę Irenę, Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”. To dzięki właśnie tym ludziom sam cmentarz jak i doroczne, rocznicowe uroczystości tej zbrodni, są od lat jednym z głównych miejsc i wydarzeń w mieście.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2020

Czas trwania: 80 min.

Reżyseria: Wacław Kujbida

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy