seriale/sensacyjne

„Mrok” (2006)
Serial sensacyjny opowiadający o pracy warszawskich policjantów. W rolach głównych m.in....

WIĘCEJ
„Mrok” (2006)
Serial sensacyjny opowiadający o pracy warszawskich policjantów. W rolach głównych m.in. Bronisław Cieślak i Przemysław Bluszcz. Są tu emocjonujące zagmatwane śledztwa – wyłudzenia, porwania dla okupu czy zabójstwa. Każdy odcinek to inna kryminalna zagadka. Funkcjonariusze dla pracy, która nadaje ich życiu sens i poczucie spełnienia, poświęcają wszystko, nie mając już czasu na prywatność, miłość, rodzinę. Komisarz Michał Grosz i jego zespół – dwoje młodych policjantów: Marta Czapska i Marcin Burhardt – nie są przekupni, nie ulegają pokusom ani emocjom, starają się rzetelnie rozpatrywać każdy przypadek, poznać prawdziwe motywy działania przestępcy, nie kierując się uprzedzeniami.

Opis filmu
Pierwszoplanową rolę początkowo miał zagrać Robert Więckiewicz, ale ostatecznie zastąpił go Przemysław Bluszcz, aktor teatralny, który ma też w dorobku serialowe osiągnięcia. Jak sam mówi, Michała Grosza była dla niego nowym wyzwaniem, dotychczas głównie grał „bandytów i szemranych kolesiów”. Jego komisarz to twardziel trochę cyniczny i zgryźliwy, nie znoszący sprzeciwu, a równocześnie wyważony i spokojny, a nawet szarmancki. Miał trudne dzieciństwo, wychowywał się w domu dziecka. Doznał w życiu wielu krzywd i może dlatego wybrał służbę w policji, by bronić słabszych, stać na straży porządku. Do tej pory sam nie założył rodziny, pozwalając sobie jedynie na luźny romans z dziewczyną z innego miasta. Miejscami Grosz przypomina słynnego porucznika Columbo, z pozoru nieco gamoniowatego, ale w istocie sprytnego i inteligentnego, silnego wewnętrznie. Zazwyczaj uczciwy i prostolinijny, dla dobra śledztwa potrafi uciekać się do podstępu i manipulacji. Służbę w policji traktuje bardzo poważnie, jest bezwzględny wobec wszelkich przejawów łamania prawa, to idealista, który chce walczyć ze złem.
Przełożonym komisarza Grosza i jego duchową podporą jest komendant Modest Strumiłło, w którego wcielił się Bronisław Cieślak, pamiętny porucznik Borewicz z serialu „07, zgłoś się”. Starzejący się Strumiłło, który z niejednego pieca chleb jadł, wybiera się na zasłużoną emeryturę, ale wciąż odkłada ten moment. Jest przecież potrzebny swojemu podwładnemu.

Obsada serialu

W rolach głównych w serialu „Mrok” występują:
Przemysław Bluszcz („Leśniczówka”, „Zupa nic”, „Jeziorak”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Paradoks”, „Czas honoru”, „W dół kolorowym wzgórzem”) jako Michał Grosz

Magdalena Popławska („Osiecka”, „Czarna owca”, „Atak paniki”, „Diagnoza”, „Wataha”, „Przepis na życie”, „Prosta historia o miłości”) jako Marta Czapska

Bronisław Cieślak („07 zgłoś się”, „Malanowscy i partnerzy”) jako Modest Strumiłło
Kto jeszcze zagrał w serialu „Mrok”?

Michał Anioł jako Władysław Jawor
Marcin Kwaśny jako Marcin Burhardt
Artur Kruczek jako technik
Robert Wrzosek jako komendant

Reżyseria
Serial „Mrok” został wyreżyserowany przez Jacka Borcucha („Tulipany”, „Słodki koniec dnia”, „Wszystko, co kocham”, „Nieulotne”).

Scenariusz
Scenariusz do serialu „Mrok” napisał Andrzej Swat („Tulipan”).

Data premiery i kraj produkcji
Pierwszy odcinek polskiego serialu „Mrok” miał premierę 26 listopada 2006 r.

Zdjęcia
Zdjęcia do serialu „Mrok” zrobił Michał Englert („Śniegu już nigdy nie będzie”, „Teściowie”, „Ślepnąc od świateł”, „Twarz”, „Maria Curie”, „Anatomia zła”, „Body/Ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”).

Muzyka
Muzykę do serialu „Mrok” skomponował Daniel Bloom („Zenek”, „Słodki koniec dnia”, „Nieulotne”, Wszystko, co kocham”.

Czas trwania filmu
Serial „Mrok” składa się z ośmiu odcinków. Każdy odcinek trwa ok. 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Mrok”?
Cały film „Mrok” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.