serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Każdy obywatel Stanów Zjednoczonych wyrzuca w ciągu roku średnio 37 kilogramów ubrań. Ogółem stanowi to...

WIĘCEJ
Każdy obywatel Stanów Zjednoczonych wyrzuca w ciągu roku średnio 37 kilogramów ubrań. Ogółem stanowi to 11 milionów ton odpadów tekstylnych. W większości czas rozkładu przekracza 200 lat. Jednocześnie do atmosfery uwalniają się szkodliwe gazy.

Dokument pokazuje prawdziwy koszt wytworzenia naszych ubrań i odsłania kulisy przemysłu tekstylnego. Z jednej strony to ogromne zyski, a z drugiej skandaliczne warunki pracy wytwórców i niszczący wpływ na środowisko naturalne. Film to opowieść o ubraniach, które nosimy, o ludziach, którzy je szyją oraz o tym, jak to wpływa na świat. Opowieść o chciwości i strachu, władzy i biedzie. Ten problem ogarnął już cały świat. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy związani z sercami i dłońmi ludzi, którzy szyją nasze ubrania.

Ten przełomowy dokument zachęca do refleksji nad naszymi postawami konsumenckimi. Czy nadal będziemy szukać szczęścia w konsumpcji? Czy zaakceptujemy system, w którym będziemy się czuli bogaci, resztę świata pozostawiając w biedzie? Czy będziemy przymykać oczy na losy tych, którzy produkują nasze ubrania? A może będzie to punktem zwrotnym, od którego zaczniemy wprowadzać zmiany, pamiętając, że każdej części naszej garderoby dotykały czyjeś ręce? Wobec licznych współczesnych wyzwań i problemów, których nie kontrolujemy, może zacząć od odzieży?

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Wielka Brytania, 2015

Czas trwania: 49 minut

Reżyseria: Andrew Morgan

Tytuł oryginalny: The True Cost

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy