serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o dramatycznej walce Polaków o utrzymanie tożsamości narodowej w czasach...

WIĘCEJ
Adaptacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Opowieść o dramatycznej walce Polaków o utrzymanie tożsamości narodowej w czasach hitlerowskich. Bohaterem wydarzeń jest rodzina Durczoków mieszkających w młynie nad Lutynią. Dziadkowie (Ryszarda Hanin, Henryk Borowski) wychowują dwóch wnuków, synów córki. Niemcy rosnący w siłę imponują nastoletniemu Jarogniewowi (Marek Lewandowski). Przystępuje do hitlerowskich bojówek, z którymi uczestniczy w niszczeniu śladów polskości na tym terenie. Taka postawa wnuka jest ciężkim ciosem dla patriotycznie nastawionych Durczoków. Kolejną tragedią życiową starych Durczoków jest śmierć młodszego wnuka, ze względu na swój ciepły charakter nazywanego Marysiem. Jarogniew za śmierć brata obarcza, ukrywającego się przed represjami, księdza Rybaka (Tadeusz Janczar). Chłopak zajęty śledzeniem księdza mieszkającego u Bolki (Danuta Rastawicka), dziewczyny w której skrycie kocha się, zaniedbał opiekę nad młodszym braciszkiem.
To uczucie, nieprowokowane przez Bolkę, doprowadza w końcu do ciężkiego poranienia Jarogniewa, który próbował siłą wymusić na dziewczynie uległość. Gwałtowność chłopaka spotęgowana jest zazdrością o księdza Rybaka, którego Bolka kocha pierwszą dziewczęcą miłością. Po powrocie ze szpitala Jarogniew wydaje się odmieniony. Dziadkowie mają nawet nadzieję, że odezwały się w nim polskie korzenie. Jednak zazdrość o Bolkę popycha go do kolejnego niecnego czynu. Donosi niemieckim władzom, gdzie ukrywa się ksiądz Rybak. Dziadek porażony tym haniebnym zachowaniem chłopca wyprowadza wnuka w odludne miejsce i zabija go. Leżąc na łożu śmierci dostaje od żony częściowe wytłumaczenie źródeł proniemieckich poglądów Jarogniewa. Otóż prawdziwym ojcem jego wnuka był Niemiec, miejscowy dziedzic.

Autor: Jarosław Iwaszkiewicz
Reżyseria: Andrzej Zakrzewski
Realizacja TV: Edwarda Paszkowska
Scenografia: Mariusz Chwedczuk
Muzyka: Andrzej Kurylewicz

Czas trwania: 65 min.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy