filmy fabularne/biograficzne

„Młodość Astrid” (2018)

Porywająca biografia Astrid Lindgren („Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Långstrump”), jednej z najlepszych pisarek...

WIĘCEJ
„Młodość Astrid” (2018)

Porywająca biografia Astrid Lindgren („Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Långstrump”), jednej z najlepszych pisarek książek dla dzieci. Reżyser Pernille Fischer Christensen pokazała w „Młodości Astrid” historię kobiety, która nie boi się wyzwań i szuka własnej ścieżki w życiu.

Opis filmu:
Dzięki rodzicom Astrid wiedzie szczęśliwe dzieciństwo na gospodarstwie w pobliżu Vimmerby. Podczas nauki w szkole średniej otrzymuje możliwość publikacji w lokalnym wydawnictwie, a następnie ofertę pracy jako stażystka. Młoda dziewczyna wdaje się w romans z redaktorem naczelnym Reinholdem Blombergiem. Gdy zachodzi w ciążę, wyjeżdża z rodzinnych stron, by nie przynieść wstydu swojej rodzinie.

Obsada:
W rolach głównych występują:
Alba August („Zakladnicy z metra”, „Seryjny morderca”, „Jordskott - Las zaginionych”) jako Astrid
Maria Bonnevie („Księga Diny”, „Trzynasty wojownik”, „Na rauszu”, „Rekonstrukcja”) jako Hanna

Kto jeszcze zagrał w filmie „Młodość Astrid”?:
Trine Dyrholm jako Marie
Henrik Rafaelsen jako Blomberg
Magnus Krepper jako Samuel
Björn Gustafsson jako Sture
Marius Damslev jako Lasse
Willy Ramnek Petri jako Gunnar
Liv LeMoyne jako Saga
Sofia Karemyr jako Madicken
Mira Mitchell jako Berta
Maria Alm Norell jako Olivia

Reżyseria:
Reżyserem filmu biograficznego „Młodość Astrid” jest Dunka Pernille Fischer Christensen, laureatka piętnastu nagród. Jej pełnometrażowym debiutem był obraz „Telenowela”. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodę za najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Scenariusz:
Film „Młodość Astrid” jest biografią Astrid Lindgren, do której scenariusz napisała Pernille Fischer Christensen przy współpracy z Kim Fupz Aakesonem („Przykładny obywatel”, „Ostatnia miłość na Ziemi”).

Data premiery i kraj produkcji:
„Młodość Astrid” powstała przy współpracy szwedzko-duńskiej. Oficjalna premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie 21 lutego 2018 roku. W Polsce film był grany w kinach od 5 października 2018 roku.

Zdjęcia:
Zdjęcia do „Młodości Astrid” stworzył Erik Molberg Hansen. Filmowiec był trzykrotnie nominowany do nagrody dla najlepszego operatora.

Tytuł angielski:
„Becoming Astrid”

Tytuł oryginalny:
„Unga Astrid”

Czas trwania:
„Młodość Astrid” trwa 123 minuty.

Nagrody i nominacje:
Na Transatlantyk Festival w Łodzi biografia „Młodość Astrid” zdobyła nagrodę „Nowe kino”, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago statuetkę dla „Najlepszego filmu nieanglojęzycznego”. Obraz otrzymał także jedenaście nominacji do międzynarodowych nagród.

Gdzie obejrzeć film „Młodość Astrid”?
Cały film online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo