serwisy tvp

seriale/archiwalne

Na Patriarszych Prudach Woland spotyka Berlioza (przewodniczącego organizacji literackiej) i poetę o pseudonimie Bezdomny. Profesor...

WIĘCEJ
Na Patriarszych Prudach Woland spotyka Berlioza (przewodniczącego organizacji literackiej) i poetę o pseudonimie Bezdomny. Profesor czarnej magii uparcie twierdzi, że był świadkiem spotkania Poncjusza Piłata z Jezusem i broni poglądu o istnieniu Boga. Przepowiada Berliozowi śmierć. Ten po wyjściu z parku wpada pod tramwaj. Bezdomny ściga Wolanda, jednak bezskutecznie – zostaje uznany za wariata.

Trafia do szpitala, gdzie poznaje Mistrza – autora powieści o Piłacie.
Mistrz opuścił ukochaną, żeby nie narażać jej na uczestniczenie w jego upadku. Małgorzata wciąż za nim tęskni. Azazello z ekipy Wolanda ofiarowuje jej tajemniczą maść. Dziewczyna naciera się nią i zmienia w czarownicę.

W międzyczasie w Moskwie dzieją się rzeczy dziwne i straszne. Pewien magik w teatrze obsypuje publiczność deszczem banknotów, a kobietom daje kreacje z Paryża. Kot Behemot pozbawia głowy konferansjera. Dyrektor finansowy Variétés ucieka do Leningradu. Wszystko za sprawą Wolanda...

Powieść Bułhakowa o wizycie Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim rządzonym przez Stalina jest uważana za jedną z najlepszych satyr na życie w ZSRR.

Serial obyczajowy, 4 odc., Polska 1988
Reż.: Maria Kuziemko, Maciej Wojtyszko
Wyk.: Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Jan Jankowski, Anna Dymna i in.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy