filmy fabularne/biograficzne

„Mistrz” (2021)

Historia legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje...

WIĘCEJ
„Mistrz” (2021)

Historia legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Opis filmu

Urodzony w 1917 roku w Warszawie, wychowany w tradycyjnej polskiej rodzinie, w której patriotyzm i wartości katolickie odgrywały wielką rolę, nieugięty w realizacji swoich sportowych marzeń i życiowych postanowień, Tadeusz Pietrzykowski to wzór dla pokoleń. W wieku 11 lat wstąpił do harcerstwa, które, jak wspominał, było przede wszystkim jego pierwszą i najważniejszą szkołą życia.

Pierwszy raz zetknął się z rękawicami bokserskimi na zbiórce zastępu. Chwycił bakcyla i ta umiejętność prowadzenia walki pięściarskiej, z którą zetknął się za młodu, pogłębiona w klubie sportowym WKS Legia przez samego Papę Stamma, postawiła sportową kropkę nad „i”, wywierając decydujący wpływ na życie sportowca. Do 1939 roku reprezentując Legię pod pseudonimem „Teddy”, zaczerpniętym od Teddy’ego Yarosza – swojego bokserskiego idola, zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Warszawy oraz wicemistrzostwo Polski Wschodniej w wadze koguciej.

Wybuch II wojny światowej przerwał doskonale zapowiadającą się karierę pięściarską Pietrzykowskiego. Sportowiec brał udział w obronie Warszawy, potem chciał walczyć o wolną Polskę w formujących się we Francji polskich oddziałach wojskowych. Złapany w czasie nielegalnego przekraczania granic, został deportowany w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, gdzie 14 czerwca 1940 roku otrzymał numer 77.

W marcu 1941 roku, jako pierwszy Polak, stoczył zwycięski pojedynek pięściarski z jednym z niemieckich kapo. Do 1943 roku stoczył w obozie kilkadziesiąt zwycięskich walk, stając się nieformalnym, jak sam to określił w grypsie do matki, mistrzem wszechwag KL Auschwitz.

Jego zwycięstwa na obozowym ringu podnosiły morale kolegów, poczucie dumy z bycia Polakiem i dawały nadzieję na dotrwanie do ostatecznego zwycięstwa w wojnie.

Tadeusz Pietrzykowski, jako rozpoznawalny i uprzywilejowany więzień, pomagał słabszym kolegom, między innymi dzieląc się jedzeniem, które otrzymywał w zamian za walki. Podczas pobytu w KL Auschwitz, stanął między innymi w obronie bitego o. Maksymiliana Kolbe, późniejszego świętego.

Działając w obozowym ruchu oporu organizowanym przez rotmistrza Witolda Pileckiego, podjął próbę zamachu na komendanta Rudolfa Hössa. W 1943 roku został deportowany do KL Nauengamme, gdzie również stoczył wiele walk pięściarskich. Ewakuowany do KL Bergen-Belsen i tam wyzwolony w 1945 roku, zasilił szeregi I Dywizji Pancernej gen. Maczka, kontynuując walki w ringu bokserskim.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Piotr Głowacki („Bogowie”, „80 milionów”, „Heavy Mental”) jako Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski,
Grzegorz Małecki („Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Pakt”, „Blondynka”) jako Rapportführer,
Marcin Bosak („W ciemności”, „Pokot”, „Prosto z nieba”) jako Lagerführer,
Marian Dziędziel („Wesele”, „Kret”, „Dom zły”) jako Rotmistrz

Kto jeszcze zagrał w filmie „Mistrz”?
Piotr Witkowski jako Walter,
Rafał Zawierucha jako Klimko,
Marcin Czarnik jako Bruno,
Jan Szydłowski jako Janek,
Marek Kasprzyk jako Ernst,
Kamil Szeptycki jako Kropp,
Marianna Pawlisz jako Helcia,
Łukasz Szoblik jako Czesław Jaszczyński "Bumbo",
Wojciech P. Wiesiołek jako Kapo,
Jonas Blankenheim jako Wartownik

Reżyseria
Reżyserem dramatu „Mistrz” jest Maciej Barczewski znany z filmów „Kucyk” i „Najlepszy”. Barczewski był nominowany do nagród Złote Grono, First Shot i Złote Lwy.

Scenariusz
Autorem skryptu do filmu „Mistrz” jest reżyser dramatu, Maciej Barczewski.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Mistrz” został wyprodukowany w Polsce w 2020 roku. Oficjalna premiera dramatu odbyła się 27 sierpnia 2021 roku.

Zdjęcia
Za zdjęcia do filmu „Mistrz” odpowiada Witold Płóciennik, operator, który pracował na planach produkcji „Zieja”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” i „Wymyk”. Płóciennik ma na swoim koncie Złotą Żabę oraz Nagrodę Indywidualną festiwalu Złote Lwy.

Tytuł angielski
„The Champion”

Czas trwania filmu
Film „Mistrz” trwa 91 minut.

Gdzie obejrzeć film „Mistrz”?
Cały film „Mistrz” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo