teatr telewizji/scena współczesna

Adaptacja powieści Piotra Kokocińskiego w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Spektakl z 2001 roku. Kokociński jest też...

WIĘCEJ
Adaptacja powieści Piotra Kokocińskiego w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Spektakl z 2001 roku. Kokociński jest też m.in. autorem powieści pt. „Samowolka”, wg której powstał film Feliksa Falka.
Historia „Misia Kolabo”, szeregowego działacza „Solidarności”, szantażem zmuszonego do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, pokazuje moralną i fizyczną degradację człowieka, który na początku łańcucha dramatycznych wydarzeń nie był w stanie – lub nie chciał – powiedzieć: nie.
Sztuka telewizyjna, zrealizowana przez Ryszarda Bugajskiego, reżysera pamiętnego „Przesłuchania”, obrazująca metody psychicznego niszczenia człowieka stosowane przez SB, zyskuje teraz jeszcze jeden, całkiem współczesny aspekt. Przywołuje bowiem pytania o sens i jakość procedur lustracyjnych, wobec ukazanych w spektaklu możliwości manipulowania przez SB materiałami dowodowymi.
Wiosną 1981 r. Jan (Sławomir Orzechowski) bezskutecznie stara się o paszporty dla siebie i żony (Barbara Pilaszewska) na wyjazd do Francji, na ślub kuzynki. Porucznik (Artur Żmijewski), z którym rozmawia, uprzejmie wyjaśnia, że nie chodzi o szykanowanie działacza Solidarności. W archiwum znaleziono doniesienie o przestępstwie, które Jan podobno popełnił przed laty, potrącając dziecko na przejściu dla pieszych.
Poczciwy Miś, jak nazywa go żona, sam nie wiedząc, jak i kiedy zostaje kolaborantem. Ma potworne wyrzuty sumienia.
W końcu Miś ląduje w szpitalu, z zawałem, na szczęście niegroźnym. Wybucha stan wojenny. Miś zostaje internowany. Konspirować zaczyna za to jego żona. Jan coraz częściej ma wszystkiego dość. Chce mieć pełny żołądek i święty spokój, nic więcej. Jednak gdy Barbara trafia do więzienia, jeszcze raz decyduje się zrobić to, czego się od niego oczekuje. W efekcie dowiaduje się, że całe jego uczciwe, poczciwe życie opierało się na fundamencie kłamstw i nieporozumień.


Autor: Piotr Kokociński
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Scenografia: Anna Seitz-Wichłacz
Kostiumy: Ewa Krauze
Zdjęcia: Zbigniew Wichłacz


Premiera: 2001 r.


Czas: 74 min

Wideo