serwisy tvp

filmy fabularne/obyczajowe

„Minari” (2020)

Zdobywczyni Oscara Yuh-Jung Youn w zaskakującej i zawadiackiej, a jednocześnie pełnej czułości,...

WIĘCEJ
„Minari” (2020)

Zdobywczyni Oscara Yuh-Jung Youn w zaskakującej i zawadiackiej, a jednocześnie pełnej czułości, uniwersalnej opowieści o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązującej do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

Opis filmu

Goniąc za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) postanawia przenieść się ze swoją rodziną z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego wielkim marzeniem jest zbudowanie własnej farmy, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Jednak jego krewni nie są zbyt zadowoleni z przeprowadzki na drugi koniec kraju, zwłaszcza gdy okazuje się, że ich nowy, wymarzony dom ma... koła i jest tak delikatny, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi tamte strony tornadami.

Jakby tego było dla wszystkich mało, do rodziny postanawia dołączyć nieco szelmowska babcia z Korei. Choe, według krewnych, nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są bardzo ekscentryczne i dziwaczne. Jednak na przekór wszystkiemu starsza pani nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim, niesfornym wnukiem Davidem, a pozostałych domowników uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, nie zapominając przy tym o pielęgnowaniu własnych tradycji.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Steven Yeun („Płomienie”, „Początek”, „The Walking Dead”) jako Jacob,
Ye-ri Han („Kundo: Czas zemsty”, „Illand: Wilcza brygada”, „Dong-chang-saeng”) jako Monica


Kto jeszcze zagrał w filmie „Minari”?

Alan S. Kim jako David
Noel Cho jako Anne
Yuh-Jung Youn jako Soonja
Will Patton jako Paul
Scott Haze jako Billy
Eric Starkey jako Randy Boomer

Reżyseria

Reżyserem filmu „Minari” jest Lee Isaac Chung („Munyurangabo”, „Szczęśliwe życie”, „Abigail Harm”) amerykański reżyser, urodzony w 1978 roku i dwukrotnie nominowany do Oscara za reżyserię i scenariusz filmu „Minari”. Ma również dwie nominacje do nagród BAFTA za ten sam obraz.

Scenariusz

Autorem scenariusza filmu „Minari” jest jego reżyser Lee Isaac Chung.

Data premiery i kraj produkcji

Amerykański film „Minari” miał swoją premierę 26 stycznia 2020 roku na festiwalu Sundance.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do filmu „Minari” jest Lachlan Milne („Stranger Things”, „Dzikie łowy”).

Tytuł oryginalny

„Minari”

Czas trwania filmu

Film „Minari” trwa 115 minut.

Nagrody i nominacje

Film „Minari” otrzymał sześć nominacji do Oscara w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Steven Yeun), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Yuh-Jung Youn),Najlepszy reżyser ( Lee Isaac Chung), Najlepszy scenariusz oryginalny (Lee Isaac Chung) i Najlepsza muzyka oryginalna (Emile Mosseri). Statuetkę zdobyła Yuh-Jung Youn, która została też uhonorowana nagrodą BAFTA.


Gdzie obejrzeć film „Minari”?

Cały film „Minari” online będzie można oglądać w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy