serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Dokumentalna opowieść o potrzebie patriotyzmu u młodych ludzi. Poznajemy m.in. mjr Danutę Szyksznian-Ossowską – łączniczkę...

WIĘCEJ
Dokumentalna opowieść o potrzebie patriotyzmu u młodych ludzi. Poznajemy m.in. mjr Danutę Szyksznian-Ossowską – łączniczkę Okręgu Wileńskiego AK oraz jej wnuka. W 1944 r. Szyksznian-Ossowska została schwytana przez NKGB i trafiła najpierw do więzienia na Łukiszkach w Wilnie, gdzie ją torturowano, później spędziła rok w łagrze. Jako 19-latka po wojnie znalazła się na Ziemie Odzyskane. Przez lata nie mogła znaleźć pracy, była inwigilowana i zastraszana przez bezpiekę.
Twórcy filmu chcą także przywrócić pamięć o tych, którzy zostali zamordowani przez komunistów. Dopiero od niedawna przywracana jest im tożsamość, dzięki działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. W „Milczącym pokoleniu” występuje m.in. koordynator bazy, dr Andrzej Ossowski. Duża część zdjęć do filmu powstawała w Wilnie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, w dawnym budynku siedziby Gestapo, NKWD i KGB.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2019

Reżyseria: Paweł Domański

Czas trwania: 47 min.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy