filmy fabularne/familijne

Mikołajek (2009)

Adaptacja francuskiej książki autorstwa duetu René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Kiedy 50...

WIĘCEJ
Mikołajek (2009)

Adaptacja francuskiej książki autorstwa duetu René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Kiedy 50 lat wcześniej panowie stworzyli postać 8-letniego chłopca, nie sądzili, że zdobędzie ona serca setek tysięcy osób na całym świecie, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dziecięcego świata. Przygody tego rozbrykanego chłopca, po raz pierwszy przeniesione na duży ekran, wciągają w przezabawny wir zwariowanych przygód. Opowieść reżyserii Laurent Tirarda jest żywiołowa i bardzo zabawna dzięki czemu zapewni świetną zabawę całej rodzinie. W filmie zobaczymy wybitnych aktorów, którzy na swoim kocie mają prestiżowe nagrody „César”: Valérie Lemercier, znaną z kultowego filmu „Goście, goście”, a także Kada Merada, który wcielał się w postać tytułową „Pana od muzyki”. Film jest z dubbingiem.

Opis filmu:

Mikołajek (Maxime Godart) jest 8-letnim chłopcem, który mieszka ze sowimi rodzicami i robi to, co dzieci w jego wieku lubią najbardziej – rozrabia wraz z przyjaciółmi. Pewnego dnia, przypadkiem słyszy rozmowę mamy (Valérie Lemercier) i taty (Kad Merad), przez którą wpada w panikę. Czyżby miał się ziścić jego największy koszmar? Wnioskuje bowiem, że rodzice spodziewają się kolejnego dziecka. Mikołajek jest przerażony – nowy członek rodziny, jego zdaniem, oznacza koniec beztroski. W końcu będzie musiał stać się starszym bratem i zaopiekować się rodzeństwem. Z resztą gdy na świat przyjdzie małe dziecko, cała uwaga rodziców skupi się na nim, a biedny Mikołajek zostanie sam… Chłopiec postanawia rozprawić się z tym problemem. Wraz z przyjaciółmi obmyśla przeróżne plany jak pozbyć się intruza. W realizacji celu pomagają mu Rufus (Germain Petit Damico) – chłopiec o charakterystycznie odstających uszach, wszystkowiedzący Ananiasz (Damien Ferdel), Kleofas (Victor Carles) o krzywych zębach, chwalipięta o bogatych rodzicach – Gotfryd (Charles Vaillant) i inni.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Maxime Godart („Najlepsi kumple pod słońcem”, „Le Grand restaurant”) jako Mikołajek

Valérie Lemercier („Goście, goście”, „Jak być królową”, „Krzesła orkiestry”) jako Mama Mikołajka

Kad Merad („Nie martw się o mnie”, „Baron noir”, „Pan od muzyki”) jako Tata Mikołąjka

Kto jeszcze zagrał w filmie „Mikołajek”?

Vincent Claude jako Alcest,
Charles Vaillant jako Gotfryd,
Victor Carles jako Kleofas,
Benjamin Averty jako Euzebiusz,
Germain Petit Damico jako Rufus,
Damien Ferdel jako Ananiasz,
Virgile Tirard jako Joachim,
Elisa Heusch jako Jadwinia,
Sandrine Kiberlain jako Nauczycielka,
François-Xavier Demaison jako Rosół,
Michel Duchaussoy jako Dyrektor,
Michel Galabru jako Minister,

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Mikołajek” jest Laurent Tirard, wielokrotnie nagradzany francuski twórca i scenopisarz. Na swoim koncie ma takie produkcje jak „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”, „Zakochany Molier” czy „Weselny Toast”.

Scenariusz:
Scenariusz „Mikołajka” stworzyło trio: Grégoire Vigneron, Laurent Tirard oraz Alain Chabat. To nie pierwsza współpraca panów – wszyscy trzej pracowali razem mogą pochwalić się również scenariuszem do filmu „Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości”.

Data premiery i kraj produkcji:
„Mmikołajek” miał swoją światową premierę 30 września 2009 roku. Film powstał z okazji 50 rocznicy wydania książki stworzonej przez duet René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Ekipa produkcji pracowała nad scenami w Paryżu.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do „Mikołajka” pracował Denis Rouden – nagradzany operator, który pracował na planie „Asterixa i Obelixa: W służbie Jej Królewskiej Mości”

Tytuł oryginalny:
„Le Petit Nicolas”

Tytuł angielski:
„Little Nicholas”

Adaptacje:
„Mikołajek”, to jedna z dwóch filmowych adaptacji serii znanych, francuskich książek. Druga to „Wakacje Mikołajka”, wyreżyserowana również przez Laurent Tirarda.

Czas trwania filmu:
„Mikołajek” trwa 91 minut.

Nagrody i nominacje:
„Mikołajek” otrzymał dwie nominacje. Pierwsza do Cezara – za najlepszy scenariusz adaptowany dla Grégoire Vignerona i Laurent Tirarda oraz druga, jako Najlepszy film europejski dla Laurent Tirarda, od Europejskiej Akademii Filmowej.

Gdzie obejrzeć film „Mikołajek”?
Cały film online „Mikołajek” OGLĄDAJ w vod.tvp.pl

Wideo