serwisy tvp

teatr telewizji/klasyka światowa

Molierowska komedia w reżyserii Jerzego Gruzy, z legendarną rolą Bogumiła Kobieli. Spektakl z 1969 roku....

WIĘCEJ
Molierowska komedia w reżyserii Jerzego Gruzy, z legendarną rolą Bogumiła Kobieli. Spektakl z 1969 roku. Złota Setka Teatru Telewizji.
Molier (1622-1673) napisał „Le Bourgeois gentilhomme” na zamówienie króla Ludwika XIV i wystawił komedię w Chambord w 1670 r. Zgodnie z żądaniem protektora, pomieścił w sztuce m.in. balet oraz „ucieszne ceremonie tureckie”. W klasycznej inscenizacji telewizyjnej wypadły one rzeczywiście „uciesznie”, dzięki ogromnej vis comica aktorów uczestniczących w tej paradzie przebierańców.
Jerzy Gruza nie ukrywał, że zdecydował się na realizację „Mieszczanina szlachcicem” przede wszystkim ze względu na Bogumiła Kobielę. Pan Jourdain był ostatnią rolą tragicznie zmarłego w 1969 r. aktora. We wspomnieniu pośmiertnym reżyser zauważył: „Uczył nas bawić. Rozbijał konwencje rozrywki telewizyjnej. Drażnił kołtuna brakiem konwencji. Był szokiem dla wielu w sposobie bycia na scenie, zachowywania się czy grania, proponowania siebie. Był oczarowaniem dla milionów”. W spektaklu utrwalone też zostały kreacje innych niezapomnianych aktorów – Barbary Krafftówny, Igi Cembrzyńskiej, Magdaleny Zawadzkiej, Andrzeja Zakrzeńskiego, Kazimierza Rudzkiego, Bronisława Pawlika, Andrzeja Zaorskiego i Edwarda Dziewońskiego.


Autor: Molier 
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński 
Reżyseria: Jerzy Gruza 
Scenografia: Otto Axer 
Muzyka: Andrzej Kurylewicz (pieśni)

Czas trwania: 73 min

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy