seriale/kostiumowe

Poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach. Czteroodcinkowy serial, oparty na...

WIĘCEJ
Poruszająca opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach. Czteroodcinkowy serial, oparty na motywach I tomu powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat „Tak trzymać”, ukazuje początkowy, pionierski, okres budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem Polskiego Rządu, inżynierów polskich i francuskich oraz robotników. Jest również historią rodzącego się miasta, obejmuje okres około trzech lat od 1923 r. do 10 lutego 1926 r, daty uzyskania przez Gdynię praw miejskich.

Główny bohater, Krzysztof przyjeżdża ze wsi pod Przeworskiem, aby razem ze swoim przyjacielem Wołodią, uczestniczyć w budowie gdyńskiego portu. Na miejscu poznaje Kaszubkę, Łuckę, w której się zakochuje, wbrew woli jej ojca. Na swojej drodze spotykają Panią Helenę, wdowę po oficerze Legionów, która próbuje prowadzić nad morzem restaurację i rozpocząć życie na nowo.

Filmowa wersja serialu była nominowana do Złotych Lwów oraz nagrody Polskiej Akademii Filmowej za najlepsze kostiumy i scenografię, zaś grający Augustyna Konkę, Marian Dziędziel został nagrodzony Złotą Kaczką.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2008

Reżyseria: Andrzej Kotkowski

Obsada:
Jakub Strzelecki – Krzysztof Grabień
Julia Pietrucha – Łucka Konka
Małgorzata Foremniak – Pani Helena
Olgierd Łukaszewicz – inż. Tadeusz Wenda
Paweł Domagała – Wołodia Jazowiecki
Piotr Polk – Marcel Lebrac
Marian Dziędziel – Augustyn Konka, ojciec Łucki