teatr telewizji/klasyka światowa

„Miarka za miarkę” zaliczana jest do cyklu Szekspirowskich komedii. Zawiera jednak wiele akcentów dramatycznych i...

WIĘCEJ
„Miarka za miarkę” zaliczana jest do cyklu Szekspirowskich komedii. Zawiera jednak wiele akcentów dramatycznych i wypowiadanych całkiem serio sądów o życiu, władzy, naturze człowieka. Dowcip autora zaprawiony jest dużą dawką sarkazmu i goryczy, toteż historycy teatru do słowa „komedia” dodają często określenie „problemowa”. Problem główny zamyka się w Szekspirowskim memento: „Sama władza nie demoralizuje, stwarza tylko pokusę, a łajdak jej ulega”.

Dobry książę Wiednia ( w tej roli Zbigniew Zapasiewicz), który nie lubi nikogo karać i nie umie sprawować władzy silną ręką, doprowadza do znacznego rozprzężenia w swoim państwie. Widząc upadek obyczajów i lekceważenie przez obywateli obowiązujących praw, postanawia przywrócić porządek w kraju. Aby nie narazić na szwank swej reputacji dobrotliwego władcy, przekazuje rządy temu, którego uznał za najuczciwszego i najgodniejszego. Sam, w przebraniu, śledzi poczynania swego namiestnika Angelo (Marek Walczewski). Obserwuje, jak zmienia go władza. Jak wyzwala okrucieństwo i despotyzm, dając przy tym poczucie bezkarności.

W spektaklu wystąpili również: Dominika Ostałowska, Gabriela Kownacka, Adam Ferency, Krzysztof Tyniec, Grzegorz Damięcki, Henryk Talar.

Autor: William Szekspir

Przekład: Leon Ulrich

Reżyseria: Andrzej Pawłowski

Scenografia i kostiumy: Andrzej Przybył

Muzyka: Jan Zawierski

Realizacja TV: Waldemar StrońskiRok produkcji: 1993

Czas trwania: 114 min.

Wideo