serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

Maurizio Pollini, to włoski pianista. Zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Urodził się...

WIĘCEJ
Maurizio Pollini, to włoski pianista. Zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Urodził się w 1942 roku w Mediolanie. Systematyczną grę na fortepianie rozpoczął późno, bo dopiero w wieku jedenastu lat. Jego nauczycielami byli Carlo Lonatiego i Carlo Vidusso. W 1959 ukończył Konserwatorium Mediolańskie. Później kształcił się u Arturo Benedetti Michelangelego.


W 1960 wygrał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, również w tym roku wystąpił z I Koncertem Fortepianowym Fryderyka Chopina w słynnej mediolańskiej La Scali. Następnie występował w najsłynniejszych ośrodkach muzyki poważnej na świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Salzburgu, Tokio, Nowym Jorku. W 2007 otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze wykonanie na instrument solowy (bez orkiestry) za nagranie chopinowskich nokturnów. W 2010 otrzymał nagrodę Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki. Znany jako interpretator fortepianowych dzieł m.in. Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Jana Sebastiana Bacha.Film dokumentalny autorstwa Bruno Monsaingeona powstał z potrzeby upamiętnienia życia 70-letniego artysty, jego talentu, szczególnego charakteru i osobowości oraz ogromnej inteligencji. Artysta po raz pierwszy w życiu zgodził się na zrealizowanie takiego filmu. Poza biograficznym charakterem, film skupia się na najważniejszych aspektach kariery: muzykach z którymi pracował (Luigi Nono, Claudio Abbado, Pierre Boulez), doborze repertuaru (od Bacha przez Verdiego i Chopina, do Schoenberga, Nono, Bouleza, Stockhausena) oraz politycznym zaangażowaniu. Film oparty na formie wywiadu zawiera wiele archiwalnych materiałów.

Wideo