serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Film stara się przedstawić prawdziwe przyczyny bezprecedensowej i druzgocącej klęski Sowietów w starciu z hitlerowcami...

WIĘCEJ
Film stara się przedstawić prawdziwe przyczyny bezprecedensowej i druzgocącej klęski Sowietów w starciu z hitlerowcami w roku 1941. Największa w historii koncentracja Armii Czerwonej została rozbita w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na zachód”.

Niezwykła lekcja historii prowadzona przez Wiktora Suworowa zostanie zweryfikowany przez polskich wojskowych – wykładowców wyższej szkoły oficerskiej, którzy na historycznej mapie Europy rozegrają na użytek filmu „grę sztabową” i sprawdzą, jakie praktyczne wnioski wyciągnąć można z „lekcji Suworowa”.

Czy istotnie zrekonstruowane przez rosyjskiego badacza uszykowanie bojowych formacji w czerwcu 1941 roku mogło – gdyby nie rozpoczęcie przez III Rzeszę „wojny prewencyjnej” – doprowadzić do opanowania kontynentu przed rokiem 1942?

W filmie nie zabraknie świadków historii pochodzących z okolic Brześcia nad Bugiem. Obrona twierdzy brzeskiej jest bowiem jedną z legend sowieckiej propagandy – jednym z kluczowych elementów mitu „wielkiej wojny ojczyźnianej”.

Do rozwiązania zagadki zbliżymy się próbując – za Suworowem – wyjaśnić przyczynę obecności w brzeskiej twierdzy funkcjonariuszy 132 batalionu konwojowego NKWD (jednostki do działań „zafrontowych”) - kogo mianowicie i dokąd mieli konwojować?

W opisie zdarzeń, które zaważyły na losach całego świata, zachowywać będziemy własną, polską perspektywę. Pokażemy m.in., jak kalendarium przygotowań do „dnia M” synchronizuje się z kalendarium kolejnych fal wywózek, aresztowań i eksterminacji Polaków pod sowieckim zaborem. Bo przecież w kolejnej fazie imperialnej wojny rozpętanej przez moskiewskich komunistów to właśnie Polska miała stać się po raz kolejny wielkim polem bitwy – i cmentarzyskiem.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2009

Czas trwania: 59 min.

Reżyseria: Grzegorz Braun

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy