serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

„Marsz wyzwolicieli” (2009)

Dokument w reżyserii Grzegorza Brauna przedstawiający działania Związku Sowieckiego mające na...

WIĘCEJ
„Marsz wyzwolicieli” (2009)

Dokument w reżyserii Grzegorza Brauna przedstawiający działania Związku Sowieckiego mające na celu doprowadzenie do wybuch II wojny światowej. Braun ukazuje przygotowania komunistycznego imperium do podjęcia ofensywy w celu zajęcia całej Europy i sprytne wykorzystanie Adolfa Hitlera jako zapalnika konfliktu, po którego agresji Sowiety będą mogły „wyzwolić” kontynent.

Opis filmu:
Grzegorz Braun stara się przedstawić prawdziwe przyczyny bezprecedensowej i druzgocącej klęski Sowietów w starciu z Niemcami w 1941 roku, kiedy to z niezrozumiałych dotychczas powodów rozbita została największa w historii koncentracja Armii Czerwonej. Czy aby nie w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na Zachód”?

Niezwykły wykład historyczny prowadzony przez Wiktora Suworowa zostanie zweryfikowany przez polskich wojskowych i wykładowców wyższej szkoły oficerskiej, którzy na historycznej mapie Europy rozegrają na użytek filmu „grę sztabową” i sprawdzą, jakie praktyczne wnioski wyciągnąć można z „lekcji Suworowa”.

Czy istotnie zrekonstruowane przez rosyjskiego badacza uszykowanie bojowych formacji w czerwcu 1941 roku mogło – gdyby nie rozpoczęcie przez III Rzeszę „wojny prewencyjnej” – doprowadzić do opanowania kontynentu przed rokiem 1942?

W filmie nie zabraknie świadków historii pochodzących z okolic Brześcia nad Bugiem. Obrona twierdzy brzeskiej jest bowiem jedną z legend sowieckiej propagandy, jednym z kluczowych elementów mitu „wielkiej wojny ojczyźnianej”.

Do rozwiązania zagadki zbliżymy się, próbując – za Suworowem – wyjaśnić przyczynę obecności w brzeskiej twierdzy funkcjonariuszy 132 batalionu konwojowego NKWD (jednostki do działań „zafrontowych”). Kogo i dokąd mieli oni konwojować?

W opisie zdarzeń, które zaważyły na losach całego świata, zachowywać będziemy własną, polską perspektywę. Pokażemy np. jak kalendarium przygotowań do „dnia M” synchronizuje się z kalendarium kolejnych fal wywózek, aresztowań i eksterminacji Polaków pod sowieckim zaborem. Bo przecież w kolejnej fazie imperialnej wojny rozpętanej przez moskiewskich komunistów to właśnie Polska miała stać się po raz kolejny wielkim polem bitwy. I wielkim cmentarzyskiem.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą filmu „Marsz wyzwolicieli” jest polski dokumentalista Grzegorz Braun, którzy w swoim dorobku ma m.in. dokumentalną serię „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmy „Eugenika – w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Marsz wyzwolicieli” miał swoją premierę 17 września 2009 roku, w 70. rocznicę inwazji Związku Sowieckiego na Polskę.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu są Andrzej Adamczak, Józef Szymura i Grzegorz Ruzik.

Czas trwania filmu
Film „Marsz wyzwolicieli” trwa 59 minut.

Gdzie obejrzeć film „Marsz wyzwolicieli”?
Cały film „Marsz wyzwolicieli” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy