serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Film dokumentalny poruszający temat antysemityzmu, często pomijany, lub wspominany pobieżnie przez media, nawet przy okazji...

WIĘCEJ
Film dokumentalny poruszający temat antysemityzmu, często pomijany, lub wspominany pobieżnie przez media, nawet przy okazji marcowych rocznic, o politycznej grze Władysława Gomułki pozostającego pod wpływem Mieczysława Moczara w marcu 1968 roku. O antysemickiej lawinie uruchomionej przez I sekretarza, męża Żydówki, który prawdopodobnie nie był antysemitą.

Powyższy temat ostatnio znów porusza opinię publiczną. Szczególnie w związku z ostatnią wypowiedzią w niemieckim Die Welt prof. Jana Tomasza Grossa, w której oskarża on polskie społeczeństwo o wyjątkowy antysemityzm i ksenofobię w kontekście dotyczącym stosunku Polaków do sprawy przyjęcia imigrantów, jak i w kontekście historycznym. Warto wykorzystać ten medialny moment.
Walorem materiału przedstawiającego mechanizmy gry politycznej są wypowiedzi sędziwych już osób z najbliższego otoczenia Gomułki. Osób, które za wyjątkiem Józefa Tejchmy od lat milczały.

Spośród nich szczególnie unikatowa, sensacyjna i cenna będzie wypowiedź mało znanego opinii publicznej syna I sekretarza, Ryszarda Strzeleckiego Gomułki, który ze względu na nasilenie się choroby Alzheimera od lat nie udziela wywiadów. Podjął się jednak trudnego i drażliwego dla niego tematu tabu, w którym pierwszy raz ujawni w mediach swoje żydowskie pochodzenie i swojej matki, co skrywał przez lata. Przytoczy też tajemnice rozmów z ojcem.
Będzie to rozmowa prowadzona przy biurku Władysława Gomułki w jego mieszkaniu. Ryszard Strzelecki pokaże wnętrza, w którym mieszkał z rodzicami. Przechadzając się po pokojach ojca, wśród jego mebli i gadżetówotworzy szuflady biurka pierwszego sekretarzapokaże nie wyjmowane od dziesiątek lat dokumentyRyszard Strzelecki posiada wiedzę o kulisach Marca, można powiedzieć, z pierwszej ręki, bo od swojego ojca. Sprawa ma dla niego dodatkowy osobisty wymiar, jako syna Żydówki, o czym chętnie mówi. Z materiału dowiemy się, czy i ona uważała swojego męża za antysemitę a przemówienie z 19 marca 1968 r. za wyraz antysemityzmu?

W materiale wystąpią dwaj najwięksi faworyci Władysława Gomułki, byli kandydaci na I sekretarzy po towarzyszu Wiesławie: Stanisław Kociołek i Józef Tejchma, z których pierwszy przez długie lata milczał. Dla obu temat nie był łatwy i nie od razu się zgodzili na wypowiedź. Była to dla nich też trudna decyzja.
Obecność 96 - letniego byłego ambasadora Polski w ZSSR Jana Ptasińskiego, najbliższego sąsiada i osoby zaprzyjaźnionej z Władysławem Gomułką, autora książki o nim, też jest tutaj znacząca, tym bardziej, że pierwszy raz do kamery ujawnia on tajemnice swoich rozmów z Gomułką.
Ponadto zmontowany materiał podważa mity i stereotypy, które przez lata nawarstwiły się wokół tematu marca 68.

Wideo