serwisy tvp

seriale/kostiumowe

Historia zakazanej miłości polskiego żołnierza i żony radzieckiego lotnika, którzy poznali się na konkursie piosenki...

WIĘCEJ
Historia zakazanej miłości polskiego żołnierza i żony radzieckiego lotnika, którzy poznali się na konkursie piosenki w Legnicy. Serial jest telewizyjną wersją głośnego filmu - laureata „Złotych Lwów” na festiwalu w Gdyni w 2008 roku. Znakomite role zagrali Swietłana Hodczenkowa i Lesław Żurek.

W roku 1967 Jura, jako młody pilot i niedoszły kosmonauta, zostaje skierowany do służby w „małej Moskwie”, największym garnizonie wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Razem z nim do Legnicy przyjeżdża jego młoda żona. Piękna Wiera uczy się polskiego, pochłania ją polska poezja i muzyka. Wygrywa polsko – radziecki piosenkarski „konkurs przyjaźni”, porywająco wykonując pieśń „Grande Valse Brillante”.

Właśnie wtedy poznaje Michała, polskiego oficera i muzyka. Długo broni się przed uczuciem, które rodzi się między nimi. Żonę radzieckiego oficera obowiązują bowiem koszarowe rygory. Życie prywatne wojskowych i ich rodzin drobiazgowo kontrolowane jest przez komunistyczne imperium. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu.W roku 1968 rozpoczyna się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Zaczynają obowiązywać wojenne regulaminy i prawa. Jura wykonuje loty bojowe nad Pragę.

W tym samym czasie przychodzi na świat dziecko Wiery i Michała. Wiera decyduje się odejść od Jury, chce wziąć ślub z Michałem i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Oboje chcą wreszcie przestać się ukrywać i razem zamieszkać w Polsce. Władze wojskowe reagują natychmiast: Jura dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu z rodziną do Związku Radzieckiego. Wiera znika.


Serial obyczajowy, 4 odc. Polska - Rosja 2008
Reżyseria: Waldemar Krzystek

Scenariusz: Waldemar Krzystek

Zdjęcia: Tomasz Dobrowolski

Występują: Swietłana Hodczenkowa, Lesław Żurek, Dmitri Ulyanov, Aleksey Gorbunov, Andrzej Grabowskii inni