serwisy tvp

Oglądaj do 22.06.2021 r.

Filmy dokumentalne/natura i podróże

Madagaskar to kraina wyjątkowych zwierząt. Przez 88 milionów lat wyspa ta była naturalnym rajem, odciętym...

WIĘCEJ
Madagaskar to kraina wyjątkowych zwierząt. Przez 88 milionów lat wyspa ta była naturalnym rajem, odciętym od reszty świata. W tym czasie powstały tu niezwykłe formy życia. Wśród nich jedne z najbardziej wyjątkowych zwierząt świata kameleony. Nie wiemy skąd pochodzą te zwierzęta. Możliwe, że właśnie z tej wyspy. W przeszłości występowały powszechnie. Skamieniałości kameleonów odkryto w Afryce, Azji i w Europie. Na Madagaskarze mogły rozwijać się przy niewielkim zagrożeniu ze strony drapieżników. Mniej więcej połowa z 208 znanych nam dziś gatunków świata występuje tylko tutaj.

Te zwierzęta doskonale komunikują się za pomocą kolorów. Zmieniają barwę, by zlewać się z otoczeniem, ale głównie wykorzystują tę umiejętność do ujawnienia swojego nastroju i porozumiewania się. Oficjalnie Madagaskar eksportuje osiem do dziewięciu tysięcy kameleonów rocznie, spośród gatunków najmniej zagrożonych wyginięciem. Zapakowane do kartonowych pudeł zwierzęta są wysyłane na Zachód, gdzie sprzedaję się je jako zwierzęta domowe po sto do stu osiemdziesięciu euro za sztukę. To smutne, bo w niewoli nie żyją zbyt długo.

Madagaskar zamieszkują także charakterystyczne gekony wyróżniające się jaskrawym ubarwieniem, jak choćby felsuma madagaskarska. Żyją tu też lemury. Podobnie jak kameleony, lemury są częścią utraconego raju. Madagaskar to miejsce o wyjątkowej różnorodności biologicznej. Tu wciąż toczy się walka o ocalenie lokalnych gatunków.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Dania, 2013

Czas trwania: 52 min.

Reżyseria: Adam Schmedes

Tytuł oryginalny: Madagascar – Land of the Chameleons

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy