seriale/kostiumowe

„Ludzie i bogowie” (2020)
Polski serial historyczny przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie...

WIĘCEJ
„Ludzie i bogowie” (2020)
Polski serial historyczny przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie „Pazur”, działającym w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie „Wapiennik", który powstał w 1941 r., a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia pokazane w serialu zostały zainspirowane prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie.

Opis filmu
Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: dowódca „Pazura”, Leszek Zaręba, ps. Onyks i Tadeusz Korzeniewski ps. Dager. Pierwszy – sumienny i opanowany, idzie na akcje ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Jednak z każdym dniem rosną w nim wątpliwości, co do moralnego wymiaru takiego postępowania, a wyrzuty sumienia coraz częściej nie pozwalają mu zasnąć. Drugi, wręcz przeciwnie. Okupacyjna rzeczywistość budzi w nim coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje posługiwanie się złem w imię wyższych celów.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:

Jacek Knap („Miłość jest wszystkim”, „O mnie się nie martw”, „Miłość do kwadratu”) jako Leszek Zaremba „Onyx”
Dawid Dziarkowski („Młody Piłsudski”, „Klan”) jako Tadeusz Korzeniewski „Dager”
Marianna Zydek („Kamerdyner”, „Piłsudski”, „Panie Dulskie”) jako Jadwiga Koman

Kto jeszcze zagrał w filmie „Ludzie i bogowie”?

Tomasz Schuchardt
Anna Karczmarczyk
Julian Świeżewski
Aleksandra Justa
Patryk Szwichtenberg
Katarzyna Dorosińska
Bartłomiej Kotschedoff
Anna Mrozowska

Reżyseria
Serial „Ludzie i bogowie” wyreżyserował Bodo Kox – polski reżyser, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia. Laureat Nagrody Specjalnej jury Konkursu Kina Niezależnego XXXII FPFF w Gdyni za film „Nie panikuj”. Obraz ten został nagrodzony również Nagrodą Publiczności, oraz Honorowym Wyróżnieniem Jury na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie w 2008. Po spektakularnych sukcesach w kinie niezależnym, szybko przylgnęło do niego miano „Ikona OFFu”. Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkiego metrażu.

Scenariusz
Scenariusz do serialu „Ludzie i bogowie” został napisany przez Krzysztofa Węglarza, który znany jest z takich produkcji, jak: „Kac Wawa”, „Komisarz Blond i Oko sprawiedliwości”, czy serial „Ojciec Mateusz”. Scenariusz do filmu napisał również Wenanty Nosul, który znany jest z takich filmów, jak: „4 w 1”, Karol - człowiek, który został papieżem”, „Generał Nil”.

Data premiery i kraj produkcji
Serial „Ludzie i bogowie” został wyprodukowany w Polsce. Pierwszy odcinek serialu miał premierę w 2020 roku.

Zdjęcia
Zdjęcia do serialu „Ludzie i bogowie” stworzyli: Arkadiusz Tomiak, jeden z najbardziej utalentowanych i najciekawszych operatorów filmowych młodego pokolenia. Swoją karierę zawodową rozpoczynał na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego, takich jak „Cudowne miejsce”, „Grający z talerza, „Szabla od Komendanta”. Jako samodzielny operator zadebiutował w filmie „Przystań” Jana Hryniaka. Jest autorem zdjęć do serialu „Słoneczna Włócznia” Jerzego Łukaszewicza i do „Ciszy” Michała Rosy. W 2000 roku za zdjęcia do filmu „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego otrzymał (jako jeden z najmłodszych operatorów w historii) nagrodę na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni także nominację do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej. Filip Marcickiewicz operator znany z filmów: „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, serialu „Na dobre i na złe”, czy „Na sygnale”.

Czas trwania filmu
Jeden odcinek serialu „Ludzie i bogowie” trwa ok. 45 minut.

Nagrody i nominacje
Serial „Ludzie i bogowie” otrzymał nominację w 2021 roky do Telekamery w kategorii Najlepszy serial.

Gdzie obejrzeć film „Ludzie i bogowie”?
Cały film „Ludzie i bogowie” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.