serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Akcja wymordowania ludności ormiańskiej rozpoczęła się 24 kwietnia 1915 r. Aresztowano i zabito większość przedstawicieli...

WIĘCEJ
Akcja wymordowania ludności ormiańskiej rozpoczęła się 24 kwietnia 1915 r. Aresztowano i zabito większość przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Następnym krokiem było przesiedlenie społeczności ormiańskiej z kolejnych rejonów Turcji do Mezopotamii i Syrii. Wiązało się to z wielotygodniowymi marszami przez pustkowia i pustynie, w czasie których przesiedleńców mordowano, rabowano i torturowano. Życie straciło w sumie ponad milion Ormian. Do dziś Turcja odmawia uznania tych masowych mordów za ludobójstwo.
Film „Ludobójstwo Ormian” – produkcja zdobywcy nagrody Emmy, Andrew Goldberga – pokazuje kompleksową historię ludobójstwa Ormian. Reżyser przedstawia wydarzenia poprzedzające I wojnę światową, jej przebieg, rozwój sytuacji po wojnie i to, co dzieje się współcześnie, gdy Turcja nadal neguje ludobójczy charakter tamtych wydarzeń. W filmie udział wzięli uznani badacze, w tym także pochodzenia tureckiego, m.in. Peter Balakian, Samantha Power, Ron Suny, Taner Akcam, Halil Berktay czy Israel Charny. W roli narratora wystąpiła Julianna Margulies, a historię opowiadają Ed Harris, Natalie Portman, Laura Linney i Orlando Bloom.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 2018

Reżyseria: Andrew Goldberg

Czas trwania: 55 min.

Tytuł oryginalny: Armenian Genocide

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy