serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

„Ludobójstwo Ormian” (2006)

Film „Ludobójstwo Ormian” – produkcja zdobywcy nagrody Emmy, Andrew Goldberga...

WIĘCEJ
„Ludobójstwo Ormian” (2006)

Film „Ludobójstwo Ormian” – produkcja zdobywcy nagrody Emmy, Andrew Goldberga – pokazuje kompleksową historię ludobójstwa Ormian. Reżyser przedstawia wydarzenia poprzedzające I wojnę światową, jej przebieg, rozwój sytuacji po wojnie i to, co dzieje się współcześnie, gdy Turcja nadal neguje ludobójczy charakter tamtych wydarzeń.

Opis filmu:
Akcja wymordowania ludności ormiańskiej rozpoczęła się 24 kwietnia 1915 roku. Aresztowano i zabito większość przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Następnym krokiem było przesiedlenie społeczności ormiańskiej z kolejnych rejonów Turcji do Mezopotamii i Syrii. Wiązało się to z wielotygodniowymi marszami przez pustkowia i pustynie, w czasie których przesiedleńców mordowano, rabowano i torturowano. Życie straciło w sumie ponad milion Ormian. Do dziś Turcja odmawia uznania tych masowych mordów za ludobójstwo. W filmie udział wzięli uznani badacze, w tym także pochodzenia tureckiego, m.in. Peter Balakian, Samantha Power, Ron Suny, Taner Akcam, Halil Berktay czy Israel Charny. W roli narratora wystąpiła Julianna Margulies, a historię opowiadają Ed Harris, Natalie Portman, Laura Linney i Orlando Bloom.

Reżyseria:
Autorem filmu „Ludobójstwo Ormian” jest Andrew Goldberg, reżyser i scenarzysta, zdobywca nagrody Emmy i autor m.in. filmów: „The Iranian Americans” (2012), „Out in America” (2011).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Ludobójstwo Ormian” wyprodukowano w 2006 roku, w USA.

Czas trwania filmu:
Film „Ludobójstwo Ormian” trwa 55 minut.

Tytuł oryginalny:
Film „Armenian Genocide”.

Gdzie obejrzeć film „Ludobójstwo Ormian”?
Cały film „Ludobójstwo Ormian” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy