serwisy tvp

Oglądaj do 14.08.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Lubow – miłość po rosyjsku” (2017)
Czego możemy się spodziewać myśląc o literaturze rosyjskiej?...

WIĘCEJ
„Lubow – miłość po rosyjsku” (2017)
Czego możemy się spodziewać myśląc o literaturze rosyjskiej? Wojny, cierpienia, absurdu. Tym razem Swietłana Aleksijewicz poruszy temat miłości rzadkiej bo szczęśliwej.

Opis filmu
Pisząca po rosyjsku białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz, która sama do tej pory nie zajmowała się tematyką miłości, przeprowadziła szereg wywiadów z Rosjanami, by w filmowym kadrze uchwycić tę nieznaną część rosyjskiej duszy. W miejsce wielkich bohaterów Dostojewskiego i Tołstoja, Aleksijewicz wprowadza zwyczajnych emerytów, nowożeńców, fryzjerkę, etnolożkę, malarza, tłumaczkę i innych, którzy przeżyli miłość i próbują określić czym było to przeżycie. Pisarka staje się wrażliwym pewnego rodzaju medium, dzięki któremu często introwertyczni, głęboko skryci rozmówcy, zaczynają przemawiać literaturą.

Doświadczenie, świadomość i pamięć uczucia różni się międzykulturowo, międzyjednostkowo i – jak sugeruje film Staffana Juléna – międzynarodowo. Dla "rosyjskiej duszy" miłość bowiem niemal nierozerwalnie wiąże się z cierpieniem.

Reżyseria
Reżyserem filmu jest Staffan Julen („Biegun: Koszt zdobycia”)

Data premiery i kraj produkcji
Premiera odbyła się 11 listopada 2017 roku.


Tytuł angielski

„Lyubov – Love in Russian”

Czas trwania filmu
Film trwa 89 minut.

Gdzie obejrzeć film „Lubow – miłość po rosyjsku”?
Cały film „Lubow – miłość po rosyjsku” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy