filmy fabularne/komedie

„Litość” (2018)

Film zaliczany do nurtu greckiej nowej fali, której głównym przedstawicielem ...

WIĘCEJ
„Litość” (2018)

Film zaliczany do nurtu greckiej nowej fali, której głównym przedstawicielem jest Yorgos Lanthimos. Ta czarna komedia z elementami dramatu i surrealizmu.

Opis filmu:
Głównym bohaterem jest świetnie sytuowany Prawnika, którego żona po wypadku trafiła do szpitala i zapadła w śpiączkę. Codzienność bohatera od tego momentu zmienia się. Wszyscy się nim zajmują i bardzo mu współczują, a on jest cały czas pogrążony w smutku. Zatroskana sąsiadka przynosi ciasto, ludzie pytają go jak się czuje, rodzina stała się troskliwa. Prawnik czuje się w tej sytuacji jak ryba w wodzie. Paradoksalnie odżywa i mimo smutku, staje się szczęśliwym człowiekiem, człowiekiem, który nareszcie jest na swoim miejscu. Żona jednak ma się lepiej, budzi się ze śpiączki i wraca do domu. Prawnik czuje się wtedy jak ktoś, kto nagle został odstawiony od narkotyku. Cieszy się, że żona ma się lepiej, ale on zaczyna gasnąć…


Obsada filmu:

Główne role w filmie „Litość” zagrali:
Giannis Drakopoulos („Chevalier”, „Litość”, „Sfinakia”) jako Prawnik
Evi Saoulidou („Panny młode”, „KM”) jako Żona
Kto jeszcze wystąpił w filmie „Litość”?
Nota Tserniafski jako córka Prawnika
Makis Papadimitriou jako właściciel pralni

Reżyseria:
Film „Litość” wyreżyserował Babis Makridis („L”, „Jak być ptakiem. Instrukcja”).

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Litość” napisał Babis Makridis razem z Efthymisem Filippou („Alpy”, „Lobster”, „Zabicie świętego jelenia”)>

Tytuł oryginalny
„Oiktos”

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera filmu „Litość” odbyła się 19 stycznia 2018 r. na festiwalu filmowym w Sundance. Koproducentami filmu są Grecja i Polska.

Muzyka
Autorem muzyki do filmu „Litość” jest Mikołaj Trzaska, polski muzyk. saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej. Nagrodzony Orłami za muzykę do filmów „Wołyń” i „Kler” oraz Złotymi Lwami w Gdyni za muzykę do filmu „Pod Mocnym Aniołem”.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Litość” jest Konstantinos Koukoulios („Jak być ptakiem. Instrukcja”, „Księżyc”, „66 pytań”).

Czas trwania filmu:
Film „Litość” trwa 99 minut.

Gdzie obejrzeć film „Litość”?
Cały film „Litość” online oglądaj na vod.tvp.pl.

Wideo